Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia | 31-10-2018 08:57

Gdańsk: system rooming-in w poradni dla chorych z mukowiscydozą

Gabinety pozwalające oddzielić pacjentów wrażliwych na zakażenia bakteriami od innych chorych, otwarto w przychodni szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Tu lekarz albo pielęgniarka przyjdzie do pacjenta, który będzie w gabinecie, a nie odwrotnie.

Chorzy na mukowiscydozę są szczególnie wrażliwi na zakażenia bakteryjne, a dzięki izolacji można zminimalizować ich ryzyko. Fot. Fotolia

Stosowane rozwiązanie dotyczy pacjentów z mukowiscydozą.

Jak mówi prezes szpitala Małgorzata Paszkowicz, standard izolacji w systemie rooming-in spełniają dwa gabinety w Poradni Leczenia Mukowiscydozy szpitala dziecięcego, w których pacjent podczas wizyty nie ma kontaktu z innymi chorymi na korytarzu czy w łazience. To ważne, bo chorzy na mukowiscydozę są szczególnie wrażliwi na zakażenia bakteryjne, a dzięki izolacji można zminimalizować ich ryzyko.

Nowe gabinety w poradni leczenia tej przewlekłej choroby wyremontowali w ramach wolontariatu pracownicy i kontrahenci gdańskiej spółki LPP. Koszt inwestycji to 45 tys. złotych. W szpitalu dziecięcym przepracowali 270 godzin.

Gdański szpital na Polankach to jedyna w Polsce północnej placówka lecząca osoby z mukowiscydozą. Opieką obejmuje 160 pacjentów - dzieci i dorosłych.

Więcej: www.radiogdansk.pl