×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gdańsk: rozpoczęła się przeprowadzka Centrum Klinicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 lutego 2012 15:01

Oddział ratowniczy oraz 12 klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nie przyjmują od poniedziałku (6 lutego) pacjentów. Powodem wstrzymania przyjęć jest przeprowadzka części największego szpitala na Pomorzu do nowego Centrum Medycyny Inwazyjnej.

Gdańsk: rozpoczęła się przeprowadzka Centrum Klinicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zastępca dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) ds. lecznictwa, Tadeusz Jędrzejczyk, poinformował, że od poniedziałku oddział ratunkowy nie przyjmuje w ogóle pacjentów; także kliniki przestały przyjmować chorych na planowe zabiegi, zwłaszcza te wymagające dłuższego pobytu. Przenoszone oddziały łącznie dysponują ok. 300 łóżkami.

Dyrektor zapewnił, że UCK zrobiło wszystko, by maksymalnie zminimalizować ryzyko dla pacjentów z Pomorza związane z przeprowadzką części klinik szpitala. Poinformował, że obowiązki oddziału ratowniczego, na mocy osobnego porozumienia, przejął 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie przy ul. Polanki. Dodał, że większość klinik, które są przenoszone, posiadają także inne szpitale w Gdańsku.

Zapewnił, że w nagłych przypadkach pacjenci potrzebujący wysokospecjalistycznej pomocy będą przewożeni śmigłowcem do szpitali w Bydgoszczy, Szczecinie i w Prabutach. Mimo przeprowadzki w UCK nadal będą leczeni chorzy z zawałem serca i udarem mózgu. Ostry dyżur pełnić będzie Pracownia Kardiologii Inwazyjnej.

Większa część UCK dysponująca około 600 łóżkami w czasie przeprowadzki pracować będzie normalnie. Część opuszczonych budynków, ze względu na zły stan techniczny, zostanie wyburzona. Na ich miejsce ma powstać do 2016 roku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Niektóre budynki szpitala zostaną zmodernizowane.

Do CMI będą przeniesione: Oddział Ratunkowy, Centrum Urazowe oraz kliniki: Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chirurgii Klatki Piersiowej, Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, Chirurgii Onkologicznej, Chirurgii Plastycznej, Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Otolaryngologii, Chorób Oczu, Gastroenterologii i Hepatologii, Neurochirurgii, Transpatologii Szpiku oraz Urologii.

Centrum Medycyny Inwazyjnej znajduje się w sześciokondygnacyjnym budynku, w którym jednocześnie będzie mogło być hospitalizowanych 311 pacjentów, w salach jedno- lub dwuosobowych. W szpitalu jest blok operacyjny z 15 salami. Na dachu budynku znajduje się lądowisko dla śmigłowców, które za pomocą dwóch wind jest bezpośrednio połączone z oddziałem ratunkowym.

Centrum Medycyny Inwazyjnej to pierwszy nowy szpital publiczny w Trójmieście od 20 lat. Jego budowa trwała ponad trzy lata, wraz z wyposażeniem pochłonęła prawie 400 mln zł; pieniądze pochodziły z budżetu państwa. Powierzchnia użytkowa placówki wynosi 32,6 tys. m. kwadratowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum