Gdańsk: oficjalne otwarcie nowej siedziby Centrum Chorób Piersi UCK

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2019 08:58

W Gdańsku w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK otwarta została we wtorek (2 lipca) nowa siedziba Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Gdańsk: oficjalne otwarcie nowej siedziby Centrum Chorób Piersi UCK
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marcin Gruchała powiedział, że dotychczas Centrum Chorób Piersi UCK funkcjonowało w bardzo starym, ponad stuletnim budynku, a przeniesione zostało do "niezwykle nowoczesnej infrastruktury, jaką jest Centrum Medycyny Nieinwazyjnej".

Prof. Gruchała dodał, że Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to "szpital, który w niczym nie ustępuje najnowocześniejszym infrastrukturom szpitalnym na świecie".

Rektor poinformował, że nowa lokalizacja Centrum Chorób Piersi UCK jest od dotychczasowej nowocześniejsza i bardziej komfortowa dla pacjentów. - Pacjenci dzięki temu będą mogli leczyć się w dużo lepszych warunkach, w dużo bardziej przyjaznych. Więcej tych pacjentów będzie mogło uzyskać pomoc - dodał.

Koordynator Centrum Chorób Piersi UCK dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka powiedziała, że istotą funkcjonowania centrów chorób piersi jest "opieka wielodyscyplinarna, czyli połączenie działań wszystkich osób, które zajmują się diagnostyką i leczeniem raka piersi".

- Staramy się realizować ideę opieki koordynowanej, czyli opieki takiej, gdzie od początku do końca pacjent jest obsługiwany przez ten sam zespół ludzi, którzy ponoszą za niego pełną odpowiedzialność. Tutaj od początku, od rozpoznania do wyleczenia, czy też czasami do zgonu, zajmuje się pacjentką ten sam zespół ludzi - poinformowała koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.

Senkus-Konefka zakomunikowała, że najczęstszym nowotworem występującym u kobiet jest właśnie rak piersi, a w Polsce, według danych z 2016 r., rocznie jest to ponad 18,5 tys. zachorowań na tę chorobę, z tego w województwie pomorskim ponad 1100. Z powodu raka piersi umiera rocznie ponad 6 tys. osób, z czego w województwie pomorskim między 300 a 400 osób. Dodała, że choroba ta dotyka kobiety praktycznie w każdym wieku.

- Nie jesteśmy w stanie ograniczyć zachorowalności na raka piersi. Spodziewamy się wręcz, że ona będzie rosła, ale chcemy zapewnić maksymalną jakość leczenia i maksymalne wyniki tego leczenia, czyli z jednej strony poprawiać skuteczność, ale z drugiej strony dbać też o to, żeby to leczenie było jak najmniej obciążające, żeby chirurgia była jak najmniej rozległa - poinformowała Senkus-Konefka. Dodała, że pacjentki w tej chwili rzadko tracą piersi.

W Centrum Chorób Piersi UCK pacjentki, żeby zmniejszyć uciążliwość chemioterapii mogą korzystać z czepków chłodzących, które zmniejszają ryzyko utraty włosów.

- Mamy szereg osób, które pomagają w tym, żeby ta jakość życia była lepsza: psychologów, rehabilitantów, dietetyków, pielęgniarkę senologiczną, czyli pielęgniarkę, która zajmuje się opieką nad chorymi na raka piersi - dodała koordynator. Senkus-Konefka zakomunikowała, że pielęgniarka senologiczna w Polsce jest nowością, "a tak naprawdę ona jest takim dobrym aniołem tych pacjentek".

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z największych szpitali w Polsce, a jego organem założycielskim jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

Marcin Szywała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum