Gdańsk: oddział otolaryngologiczny Szpitala im. Kopernika ma nową siedzibę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2020 07:54

Oddział otolaryngologiczny Szpitala im. Kopernika w Gdańsku został przeniesiony do nowej siedziby, którą wyremontowano i wyposażono kosztem niemal 6,5 mln zł. Powstała m.in. wyposażona w nowoczesny sprzęt sala operacyjna i 8 dwuosobowych sal chorych z łazienkami.

Gdańsk: oddział otolaryngologiczny Szpitala im. Kopernika ma nową siedzibę
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Symboliczne otwarcie nowej siedziby oddziału otolaryngologicznego Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku działającego w strukturze samorządowej spółki Copernicus Podmiot Leczniczy odbyło się w środę (27 maja). Poinformował o nim Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który to urząd jest organem założycielskim dla szpitala.

Piotrowski wyjaśnił, że oddział otolaryngologiczny, działający dotąd w budynku przy ul. Nowe Ogrody, przeniósł się do zlokalizowanego przy ul. Powstańców Warszawskich innego obiektu tego samego szpitala.

Nowy oddział ma 700 mkw. Urządzono tam m.in. nowocześnie wyposażoną salę operacyjną, osiem dwuosobowych sal chorych z łazienkami, izolatkę z własnym węzłem sanitarnym i śluzą, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, gabinet audiologii, punkt pielęgniarski wraz z pokojem przygotowań pielęgniarskich, pokój lekarski i gabinet ordynatora.

Oddział dysponuje nową salą operacyjną wyposażoną m.in. w urządzenie do trójwymiarowego obrazowania operacji, zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok oraz skaner żył.

- To jest część wielkiego programu modernizacji naszych szpitali. Aktualnie prowadzimy inwestycje we wszystkich naszych jednostkach i w miarę posiadanych środków finansowych będziemy mogli modernizować kolejne oddziały, zwłaszcza te starsze - mówił w czasie symbolicznego otwarcia oddziału marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Podkreślił, że prace przy nowej siedzibie oddziału trwały kilkanaście miesięcy. Przypomniał, że dotąd oddział dysponował pomieszczeniami zlokalizowanymi na trzech piętrach, a po przenosinach ulokowany jest na jednej kondygnacji, jedynie blok operacyjny znajduje się na innym piętrze.

- Ten oddział pod względem wyposażenia, pod względem technicznym i standardu obsługi nie odstaje w ogóle od zachodnich klinik, które są dedykowane operacjom i zabiegom laryngologicznym służącym dzieciom i dorosłym - dodał marszałek Struk.

Z kolei prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa poinformował w czasie otwarcia, że przez lata oddział otolaryngologiczny "bardzo się rozwinął, zwiększył swoją działalność - głównie spektrum wykonywanych zabiegów". Dodał, że w nowej lokalizacji oddział dysponuje podobną jak w poprzedniej powierzchnią, ale przestrzeń ta jest "bardziej funkcjonalnie zorganizowana". Wyjaśnił, że w nowym miejscu oddział dysponuje też własnym blokiem operacyjnym.

- Dzięki temu zyskał dużą autonomiczność i zdecydowanie zwiększył możliwości przyjmowania pacjentów - poinformował prezes Kostrzewa.

Wszystkie prace i zakupy związane z przenosinami oddziału otolaryngologicznego były realizowane w latach 2018-2020 i kosztowały w sumie prawie 6,5 mln zł, z czego samorząd województwa pomorskiego przekazał prawie 5,9 mln zł (na roboty budowlane prawie 4,7 mln zł i na sprzęt - 1,2 mln zł), a niemal 600 tys. zł dołożyła spółka Copernicus.

Piotrowski poinformował, że w ramach prac w nowej siedzibie oddziału przebudowano m.in. instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazów medycznych oraz teletechniczne.

"Wykonano i zamontowano instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzację. Zmodernizowano pomieszczenia w taki sposób, aby był zapewniony w salach chorych dostęp do łóżka z trzech stron. Dzięki remontowi większość sal ma też samodzielne węzły sanitarne, dodatkowo przystosowano część sanitariatów dla osób niepełnosprawnych" - wyjaśnił rzecznik w rozesłanym mediom komunikacie.

Do zwolnionych przez otolaryngologów pomieszczeń w budynku przy ul. Nowe Ogrody spółka Copernicus chce przenieść oddział dermatologiczny. Tymczasowo większość tej przestrzeni jest wykorzystywana do opieki nad pacjentami, którzy mogli zostać zakażeni koronawirusem. 

PAP - Anna Kisicka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum