Gdańsk: modernizacja budynków GUMed

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2013 21:11

Ponad 37 mln zł kosztowała modernizacja trzech budynków Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W obiektach znajdują się kliniki pediatryczne, Katedra Pielęgniarstwa, Wydział Nauk o Zdrowiu i administracja.

Gdańsk: modernizacja budynków GUMed
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piątek (20 września) w Gdańsku odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanych pomieszczeń. Uczestniczyła w nich m.in. marszałek Sejmu, Ewa Kopacz.

Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK), Ewa Książek-Bator powiedziała PAP, że do zmodernizowanego budynku nr 2 przy ul. Dębinki przeniesione zostały trzy kliniki pediatryczne: nefrologia, kardiologia i diabetologia. Łącznie w klinikach jest 66 łóżek w maksymalnie dwuosobowych salach z łazienkami. Powstało też zaplecze dla rodziców. Kliniki mają przyjmować pacjentów od przyszłego tygodnia.

Budynek, w którym wcześniej znajdowały się kliniki pediatryczne, zostanie zburzony. Natomiast w zmodernizowanym budynku wcześniej znajdowały się oddziały chirurgiczne, które zostały przeniesione do nowego Centrum Medycyny Inwazyjnej. Koszt inwestycji to 16,2 mln zł. Około 1 mln zł przeznaczono na nowe wyposażenie oddziałów.

W budynku nr 15 zmodernizowano piętro, które zostało przeznaczone na potrzeby dydaktyczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; powstały tam pracownie fantomowe. Swoją siedzibę będzie tu miała m.in. Katedra Pielęgniarstwa. Na remont i wyposażenie wydano prawie 4 mln zł.

W budynku nr 1 GUMed powstała baza dydaktyczna dla Wydziału Nauk o Zdrowiu, pracownie radiologiczne do nauki studentów elektrokardiologii oraz administracja uczelni. Koszt przebudowy i remontu to prawie 15 mln zł. Koszt wyposażenia pracowni symulacji medycznych dla kierunku lekarskiego to 1,8 mln zł.

Obiekty zostały zmodernizowane w ramach pierwszego etapu rozbudowy szpitala klinicznego, w którym powstało Centrum Medycyny Inwazyjnej. Pieniądze na remont pochodziły z budżetu państwa. Władze uczelni planują budowę także Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Książek-Bator liczy, że budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała PAP, że jest przekonana, iż "przyjdzie taki moment, że Gdańsk będzie wizytówką polskiej medycyny nie tylko w Europie". Przyznała, że "czasy są trudne i trudno powiedzieć, kiedy to się wydarzy".

Dwa lata temu do użytku został oddany jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - Centrum Medycyny Inwazyjnej, należący do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum