Gdańsk: firmy chcą skredytować wyposażenie Centrum Medycyny Inwazyjnej

Autor: RR, Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2010 19:07

Trzy firmy zgłosiły chęć kompleksowego wyposażenia w aparaturę nowego szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Centrum Medycyny Inwazyjnej.

Gdańsk: firmy chcą skredytować wyposażenie Centrum Medycyny Inwazyjnej
Pożyczą, ale odzyskają z procentem.

Do przetargu stanęły: amerykański General Electric, holenderski Philips i niemiecki Siemens.

Firma, która zdecyduje się wyposażyć szpital w swoją aparaturę, ma udzielić też kredytu w kwocie 160-200 mln zł na jej zakup.

– Najpóźniej w sierpniu powinniśmy rozpisać przetarg na sprzęt, dlatego już teraz analizujemy wstępne oferty – tłumaczy Dziennikowi Bałtyckiemu kanclerz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Marek Langowski,

Zanosi się na to, że Centrum Medycyny Inwazyjnej pobije rekord, jako najszybciej zbudowany szpital w historii Polski. Prace budowlane mają się zakończyć w styczniu 2011 roku, a w lutym przyszłego roku powinno się rozpocząć wyposażanie szpitala. Na pacjentów czekać będzie 311 łóżek w klinikach zabiegowych kilkunastu specjalności.

Zastępca kanclerza GUMed, Zbigniew Krawiec, w rozmowie z portalem rynekzdrowia pl. dodaje, że inwestycja jest zaawansowana w 60 proc., a rozmowy o jej finansowaniu odbywają się na najwyższych szczeblach.

Przy wznoszeniu nowych szpitali, których budowa jest finansowana centralnie, Ministerstwo Zdrowia sugeruje, by poszukiwać także innych żródeł finansowania np. zakupów sprzętu. Na takie rozwiązanie, jak to proponowane aktualnie w Gdańsku, zdecydowała się dyrekcja Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. W. Biegańskiego w Grudziądzu. Jego budowa trwała ponad ćwierć wieku i kosztowała 352 mln zł. Kiedy trzeba było go wyposażyć, zaproszono do bezpośredniej współpracy firmy dostarczające sprzęt.

– Postanowiliśmy zaciągnąć kredyt u samych dostawców, czyli rozpisać przetarg na dostawę wyposażenia wraz z kredytowaniem, w okresie 6-letnim. To pozwoliło w ciągu trzech miesięcy zrealizować dostawę sprzętu – tłumaczył Piotr Jaskulski, zastępca dyrektora grudziądzkiego szpitala, podczas konferencji regionalnej Rynku Zdrowia z cyklu "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa", która odbyła się 8 marca  w Bydgoszczy.

Jak wyjaśniał, choć koszty przyjętego rozwiązania są znaczące, to w przypadku jego lecznicy pozyskany kredyt jest o wiele tańszy od tradycyjnego i nie wymaga takich zabezpieczeń jak zwykły kredyt.

Więcej w Dzienniku Bałtyckim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum