Gdańsk: czy GUMed wywalczy środki na zakończenie prac przy CMI?

Autor: trojmiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 19 października 2009 16:10

Choć na nowym budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zawisła już wiecha, nie oznacza to, że pierwsi pacjenci zostaną tu przyjęci zgodnie z planem, tj. w początkach 2011 r.

Kilka dni temu posłowie z sejmowej Komisji Budżetu przedstawili pakiet oszczędności na przyszły rok, w którym planują znaczne zmniejszenie środków na dokończenie inwestycji. W 2010 r. GUMed miałby otrzymać na ten cel 40 mln zł, zamiast zaplanowanych 134 mln zł.

– Jeśli zabraknie pieniędzy, budowa zostanie wstrzymana, uczelnia natomiast będzie musiała płacić karę firmie budowlanej i opłacać utrzymanie obiektu. Nie wiem, kto będzie utrzymywał budynek, jeśli pieniądze się nie pojawią – mówi portalowi trojmiasto.pl prof. Janusz Moryś, rektor GUMed.

Na 54 tys. m kw. ma znaleźć się m.in. 15 sal operacyjnych, centralna sterylizacja, a także oddziały zabiegowe. Ponadto powstanie nowoczesna apteka, kawiarnia i sklep. Całe przedsięwzięcie ma kosztować blisko 400 mln zł.

Nowa jednostka nie oznacza jednak, że powstaną nowe miejsca pracy. Personel CMI przejdzie z likwidowanych klinik, które obecnie mieszczą się w starych budynkach z XIX w. Jest ich blisko 50.

– Ekipy remontowe praktycznie z nich nie wychodzą. Przeprowadzka do CMI przyniesie oszczędności rzędu około 30 proc. – przekonuje rektor Moryś.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum