Gdańsk: chirurgia na Zaspie po remoncie za 2,6 mln zł

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 30 sierpnia 2017 16:55

Zakończyły się prace remontowe oddziału chirurgicznego ogólnego w Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. - Szpital św. Wojciecha w Gdańsku Zaspie. Zostały wyremontowane m.in.: sale chorych, w tym trzy sale pooperacyjne, pokój socjalny dla pacjentów oraz gabinet zabiegowo-opatrunkowy.

Gdańsk: chirurgia na Zaspie po remoncie za 2,6 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, nowo wyremontowany oddział został otwarty w szpitalu na Zaspie 30 sierpnia 2017 r. Modernizacja chirurgii (I etap, prawe skrzydło) trwała pół roku.

- Od wielu lat pomorski samorząd stara się podnosić standardy w tzw. marszałkowskich szpitalach - powiedział Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. - Szpital na Zaspie jest systematycznie modernizowany i rozwijany. W ostatnich latach wyremontowano, m.in. oddziały: okulistyczny, neonatologii i intensywnej terapii noworodka oraz jedno ze skrzydeł interny. Inwestycja związana z oddziałem chirurgii jest kolejnym etapem zmian, jakie przeprowadzamy i która będzie stanowiła całość z nowoczesnym blokiem operacyjnym, którego budowa jest już przesądzona.

Na oddziale wymieniono drzwi i posadzki, pomalowano ściany i sufity. W pomieszczeniach są nowe łóżka i szafki dla pacjentów. Modernizacja obejmowała 10 pokoi 2-osobowych, w tym trzy sale pooperacyjne.

Pokoje mają wspólne łazienki dla dwóch pomieszczeń. W sanitariatach są: nowe umywalki, muszle, brodziki i baterie. Sale chorych także wyposażono w niewielkie umywalki. Wyremontowano też trzy pokoje 2-łóżkowe, które mają własne łazienki.

W pomieszczeniach wymieniono m.in.: instalację elektryczną, teletechniczną, hydrauliczną i kanalizacyjną. Zmodernizowano instalację wentylacyjną, a także taką, dzięki której pacjenci będą mogli wzywać personel do sal chorych. Zamontowano też nowe grzejniki. Na potrzeby oddziału zakupiono m. in.: centralę monitorującą i kardiomonitory. Pacjenci będą też transportowani nowym wózkiem.

Wyremontowano pokój socjalny dla pacjentów, zmodernizowano punkt pielęgniarski z pokojem przygotowawczym oraz pokojem socjalnym dla pielęgniarek, który został otwarty na odnowiony korytarz. Dzięki temu pielęgniarki mają kontakt z pacjentami oraz wzrokowy nadzór oddziału.

Wyremontowano też m.in.: magazyny sprzętu i środków opatrunkowych, brudownik, magazyn brudny i czysty. Zmodernizowano gabinet zabiegowo-opatrunkowy i wyposażono go w nowy stół zabiegowy. Na ścianach sal chorych i korytarzu zamontowano również system odbojnic i poręczy, które ułatwią poruszanie się pacjentów.

Po remoncie jest 26 łóżek. Zmodernizowany oddział znajduje się na czwartym piętrze szpitala w dziewięciokondygnacyjnym budynku A.

Na modernizację chirurgii (I etap, prawe skrzydło) wydano prawie 2,6 mln zł. Najwięcej, gdyż prawie 2,3 mln zł pochłonęły roboty budowlane. Z budżetu samorządu województwa przekazano ponad 1,9 mln zł, pozostałą kwotę w wysokości prawie 670 tys. zł przeznaczył szpital.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum