Gdańsk: brakuje milionów na budowę Centrum Medycyny Inwazyjnej

Autor: KR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 października 2009 12:10

Zamiast 130 mln zł zapisanych w budżecie państwa na 2010 r. na budowę Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku, inwestycja może otrzymać jedynie 40 mln zł. Gdański Uniwersytet Medyczny, który buduje lecznicę oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, którego częścią będzie centrum

– 40 milionów wystarczy nam na pierwsze trzy miesiące przyszłego roku. Potem płacimy tzw. postojowe: 2 mln zł inwestorowi, ponad 2 mln zł na zabezpieczenie budowy, do tego firmy mogą zażądać zwrotów kosztów za niedotrzymanie umowy albo je z nami zerwać, no więc nowe przetargi i nowe koszty – mówi Gazecie Wyborczej Janusz Moryś, rektor GUMed.

W podobnym tonie wypowiada się dla portalu rynekzdrowia.pl Marek Langowski, kanclerz uczelni, nadzorujący inwestycję.

– Budowa idzie zgodnie z planem. Nie chcielibyśmy, by powieliła los inwestycji szpitalnych we Wrocławia czy Łodzi, które ciągną się już 20 lat a ich koszty dawno przekroczyły zakładane sumy. By inwestycja dalej przebiegała prawidłowo i skończyła się w planowym 2011 roku, w budżecie na przyszły rok potrzeba na nią minimum 120 mln zł. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jest kryzys gospodarczy. Już czerwcu br. doszło do korekty zamierzeń inwestycyjnych z 188 mln zł na 130 mln zł (zrezgnowaliśmy z zakupu wyposażenia), ale sądziliśmy, że te 130 mln zł dostaniemy...

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który buduje lecznicę oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, którego częścią będzie centrum mają nadzieję, że suma będzie jednak większa, a inwestycja będzie realizowana zgodnie z planem.

W tej sprawie podczas posiedzenia sejmowej komisji budżetowej lobbowali już Roman Zaborowski wojewoda pomorski i Janusz Moryś, rektor GUMed, który przedstawił w Warszawie koszty zatrzymania budowy. O szpital walczą też posłowie z ziemi gdańskiej.

Budowę CMI rozpoczęto w czerwcu 2008. Centrum ma być nowoczesnym kompleksem z 250 łóżkami oraz 15 salami operacyjnymi. Znajdą się tu specjalności zabiegowe: chirurgia, urologia, okulistyka, laryngologia, oddział transplantologiczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum