Gdańsk: Centrum Medycyny Inwazyjnej ruszy za dwa lata

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 10:43

Nowy gmach Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstaje w zawrotnym tempie. Do końca br. pięciokondygnacyjny budynek ma być w stanie surowym zamkniętym. Zgodnie z planem pierwsi pacjenci trafią tu w roku 2011. Wartość inwestycji finansowanej z budżetu państwa wynosi około 500 mln zł.

Gdańsk: Centrum Medycyny Inwazyjnej ruszy za dwa lata
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogłoszony przez uczelnię przetarg, w którym wystartowało osiem największych na polskim rynku firm, wygrało polsko-niemieckie konsorcjum Erbud SA i Wolf Muller, które postawi obiekt "pod klucz" za 192 mln zł.

W nowym szpitalu będzie 311 łóżek, 15 sal operacyjnych z salami wybudzeń i oddziałem intensywnej terapii, szpitalny oddział ratunkowy z zapleczem diagnostycznym, 16 wind, a na dachu lądowsko dla helikopterów. Do tego parking na 187 samochodów i ponad 100 miejsc wokół szpitalnego budynku. Nowe lokum znajdą tu kliniki zabiegowe z wyjątkiem kardiochirurgii oraz gastroenterologia.

Już obecnie renomowana firma austriacka prowadzi audyt wyposażenia 15 sal operacyjnych. Dla władz uczelni równie ważne jest, że nowy szpital będzie w eksploatacji o wiele tańszy od starego. Na tym jednak nie koniec. Potrzebna jest także nowa siedziba dla klinik niezabiegowych.

- Zakończył się już konkurs na koncepcję programowo-przestrzenną rewitalizacji drugiej części szpitala - przyznaje rektor uczelni Janusz Moryś. - Potrafimy udowodnić, że remont starej bazy dla klinik niezabiegowych jest absolutnie nieopłacalny. 

Pełna dokumentacja tego szpitala trafi na biurko minister zdrowia Ewy Kopacz już w przyszłym tygodniu. Odpowiedzi rektor Moryś spodziewa się najpóźniej we wrześniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum