Gazeta Wyborcza, MON/Rynek Zdrowia | 02-12-2020 14:01

GW: szpital tymczasowy na Okęciu bez łóżek i sprzętu. MON: łóżka nie spełniały norm, ale...

Szpital tymczasowy na warszawskim Okęciu nie ma jeszcze ani łóżek, ani sprzętu - pisze w środę (2 grudnia) "Gazeta Wyborcza". Tymczasem w komunikacie MON z poniedziałku (1 grudnia) czytamy, że "szpital został wyposażony w sprzęt medyczny potrzebny do rozpoczęcia funkcjonowania", ale łóżka, które zostały dostarczone "nie spełniały wysokich medycznych norm".

Jaki jest stan przygotowania wojskowego szpitala tymczasowego na Okęciu? FOT. Arch. RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka sprzed dwóch tygodni, szpital powstający w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego Wojska Polskiego miał zacząć działać z końcem listopada. "Tymczasem, jak się okazuje, nie ma w nim jeszcze łóżek" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Faktycznie, MON w komunikacie z wtorku przyznaje, że łóżka, które zostały dostarczone, "nie spełniały wysokich medycznych norm", ale w najbliższych dniach - jak zapewnia resort - lecznica otrzyma nowe łóżka.

Stan przygotowania wojskowego szpitala tymczasowego na Okęciu był też głównym tematem środowych "Faktów" RMF FM. Słuchacze dowiedzieli się, że wciąż nie ma w nim odpowiedniego wyposażenia, 30 proc. dostaw ma być zrealizowanych do połowy grudnia, a pozostałe 70 proc. dopiero w styczniu. Umowa z dostawcą sprzętu ma być podpisana w środę, 2 grudnia.

Szpital budowany jest pod patronatem Wojskowego Instytutu Medycznego może pomieścić 250 łóżek, w tym 30 intensywnej terapii. Będzie mógł przyjąć pacjentów zarówno wymagających intensywnej terapii, jak i do leczenia zachowawczego. Ma obsługiwać chorych z Warszawy i regionu. Jak jednak zaznacza MON, będzie przyjmował pacjentów dopiero w momencie, w którym inne szpitale (w tym pozostałe szpitale tymczasowe) na terenie Warszawy przestaną być wydolne. "Aktualnie nie zachodzi potrzeba wykorzystywania tego typu placówki, gdyż liczba łóżek i respiratorów w systemie jest wystarczająca" - czytamy w komunikacie.