GUS: duży wzrost nakładów firm na biotechnologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2019 14:55

Dane GUS dot. biotechnologii i nanotechnologii należy ocenić pozytywnie z punktu widzenia rozwoju tych dziedzin nauki, ale też całej polskiej gospodarki - wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w komentarzu do piątkowych (21 listopada) danych GUS.

GUS: duży wzrost nakładów firm na biotechnologię
Instytut Biotechnologii w Gdańsku (zdjęcie ilustracyjne)

- W ostatnich latach - w związku z rozwojem technologii, a także postępami w odkrywaniu tajników genetyki - znaczenie biotechnologii istotnie wzrosło, w szczególności dla rozwoju medycyny, przemysłu farmaceutycznego i chemicznego, rolnictwa oraz ochrony środowiska - zaznaczyła Emilewicz.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że nakłady wewnętrzne poniesione przez przedsiębiorstwa na działalność biotechnologiczną w 2018 r. wyniosły 1223,7 mln zł i zwiększyły w skali roku o 48,2 proc. Wzrosła też liczba przedsiębiorstw prowadzących działalność w tej dziedzinie - w ubiegłym roku było ich 208, czyli o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Eksperci resortu rozwoju zwrócili uwagę, że pozytywne tendencje widać również w liczbie podmiotów prowadzących działalność badawczą i rozwojową w dziedzinie biotechnologii. Według GUS w 2018 r. było ich 258, czyli o 6,2 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Eksperci resortu rozwoju zaznaczyli, że opublikowane w piątek dane GUS dotyczące rozwoju sektora biotechnologii w Polsce, "to kolejny dowód o rosnącym potencjale innowacyjnym naszej gospodarki".

- Zarówno biotechnologia, jak i nanotechnologia są istotnymi czynnikami rozwoju innowacyjności - podkreśliła Emilewicz. Zwróciła uwagę, że wyniki badań i nowe osiągnięcia w tych obszarach mają ogromny potencjał komercyjnego zastosowania. W związku z tym "wyniki GUS należy ocenić pozytywnie nie tylko z punktu widzenia rozwoju tych dziedzin nauki, ale również polskiej gospodarki jako całości" - oceniła.

Magdalena Jarco (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum