GUMed: w 2010 r. mniej niż jedna trzecia dotacji na realizację CMI?

Autor: Polska, IB/Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 10:19

Sejmowa komisja budżetu planuje zmniejszenie przyszłorocznej dotacji dla Centrum Medycyny Inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ze 134 mln zł do 40 mln zł.

Obiekt jest już pod dachem. W piątek (16 października) zawiśnie na nim wiecha. Czy jednak w tej sytuacji planowa realizacja największej pomorskiej inwestycji w ochronie zdrowia i przyjęcie pierwszych pacjentów w 2011 r. będą realne?

– Taka propozycja dotacji na rok 2010 w praktyce oznacza wstrzymanie budowy – mówi gazecie Polska Janusz Moryś, rektor GUMed.

Na szczęście ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. 21 października rektor Moryś został zaproszony na obrady sejmowej komisji budżetu. Zapowiada, że będzie przekonywał posłów, iż wstrzymywanie inwestycji przyniesie więcej strat niż oszczędności.

Przypomnijmy: w lutym 2011 r. CMI  miało zostać wykonane pod klucz. Przedsięwzięcie jest w całości finansowane ze środków ministerstwa zdrowia. Jego wartość, bez wyposażenia, wynosi około 230 mln zł. W obiekcie budowanym od podstaw znajdzie się centralny blok operacyjny z 15 salami operacyjnymi, SOR, centralna sterylizatornia oraz 311 łóżek zabiegowych z wyjątkiem kardiochirurgii i ginekologii. Będzie także lądowisko dla helikopterów, sala dydaktyczna na 280 miejsc oraz sale seminaryjne dla każdej z klinik. GUMed czyni starania, aby centrum urazowe dla Pomorza mieściło się właśnie tutaj.

W październiku do nowych siedzib przeprowadzają się także Katedra Biochemii Klinicznej oraz Katedra Medycyny Laboratoryjnej. Inwestycja o wartości 16 mln zł została zrealizowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Uczelnia ma ponadto w planach budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej dla klinik internistycznych oraz kardiochirurgii na około 500 lóżek – mówił Rynkowi Zdrowia Marek Langowski, kanclerz GUMed. – Koszt byłby porównywalny z budową CMI. W 2010 r. planowane jest wykonanie projektu. W ciągu kolejnych 2-3 lat będziemy aplikować o środki na inwestycję.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum