GUMed: do dyspozycji studentów oddano nowoczesną salę projektową uzupełnień protetycznych

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia04 maja 2021 19:15

Studenci GUMed skorzystają z nowoczesnej pracowni projektowej uzupełnień protetycznych w Zakładzie Technik Dentystycznych i Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia.

GUMed: do dyspozycji studentów oddano nowoczesną salę projektową uzupełnień protetycznych
GUMed - otwarto pracownię projektową uzupełnień protetycznych. Fot. GUMed P. Sudara
  • Za pomocą oprogramowania CAD student uczy się m.in. jak wirtualnie zaprojektować koronę pełnokonturową
  • System nie opiera się wyłącznie na lekarzach i pielęgniarkach. Ważną rolę odgrywają również technicy dentystyczni
  • Stworzenie pracowni projektowej uzupełnień protetycznych było niezbędne na kierunku techniki dentystyczne

W pracowni za pomocą oprogramowania CAD (Computer Aided Design) student uczy się m.in. jak wirtualnie zaprojektować koronę pełnokonturową. Uroczyste otwarciu pracowni odbyło się 28 kwietnia

– To kolejny krok ku bardziej nowoczesnemu i przyjaznemu studentom sposobowi nauczania na kierunku techniki dentystyczne – podkreślał rektor prof. Marcin Gruchała w czasie uroczystości

. – Pamiętajmy, że system opieki zdrowotnej nie opiera się wyłącznie na lekarzach i pielęgniarkach; ważną rolę odgrywają również technicy dentystyczni, którzy wykonując uzupełnienia protetyczne, wpływają na pomyślny wynik m.in. leczenia protetycznego i stomatologiczno-chirurgicznego – dodał.

Ze wsparciem środków UE

Inwestycja była możliwe dzięki realizacji projektu Wielomodułowy program poprawy efektywności i jakości funkcjonowania Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego współfinansowanego ze środków unijnych. Realizacja zadania trwała ponad 2 lata, a jego całkowita wartość wyniosła ponad 288 100 zł.

Jak podkreśla prof. Jacek Bigda, kierownik projektu, stworzenie pracowni projektowej uzupełnień protetycznych było niezbędne na kierunku techniki dentystyczne w związku z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowych.

– Sala wpisuje się w nurt najnowszych standardów nauczania – zaznacza prodziekan Kusiak. – Stwarza nie tylko nowe możliwości dla techniki laboratoryjnej, ale umożliwia rozwój nowoczesnej stomatologii. To wspaniały początek inwestycji na Stomatologii.

Jedyna w północnej Polsce

Profesor Marek Niedoszytko podkreśla, że GUMed jest jedyną uczelnią w północnej Polsce, która prowadzi kształcenie na kierunkach: stomatologia i techniki dentystyczne. To również jeden z dwóch uniwersytetów medycznych, który posiada tak rozwinięty system CAD w ofercie kształcenia na kierunku techniki dentystyczne.

Jak wyjaśnia kierownik Zakładu dr Klaudia Suligowska, oprogramowanie CAD obrazuje na ekranie komputera wygląd wirtualnych łuków zębowych szczęki i żuchwy, na których student może zaprojektować wybrane uzupełnienie protetyczne m.in. protezę całkowitą, protezę szkieletową z elementami precyzyjnymi, most, koronę, licówkę. Cyfrowe tworzenie prac protetycznych zwiększa m.in. precyzję i dokładność dopasowania protezy.

– Projektując protezę stałą lub ruchomą, student ma możliwość m.in. przybliżyć obraz, przeprowadzić dokładne pomiary i analizy, pomijając przy tym standardowe pośrednie etapy wykonawstwa laboratoryjnego, co umożliwia wykonanie bardziej precyzyjnej pracy w porównaniu do tradycyjnych metod – tłumaczy dr Suligowska.

Technologia CAD

Technologia CAD to system umożliwiający kształcenie na najwyższym poziomie techników dentystycznych zgodnie ze światowymi wymaganiami. Wdrożenie tego systemu na kierunku techniki dentystyczne znacząco ułatwi absolwentom GUMed rozpoczęcie pracy w nowoczesnych laboratoriach dentystycznych.

W ramach projektu zakupiono wysokiej klasy skaner laboratoryjny z akcesoriami i program do komputerowego projektowania uzupełnień protetycznych CAD oraz utworzono 18 stanowisk komputerowych dla studentów. Ponadto z budżetu Uczelni sfinansowano prace modernizacyjnej sali, zakupiono meble, rolety antywłamaniowe, a także zainstalowano monitoring i alarm.

Jak podkreśla Barbara Kosior, przewodnicząca SKN przy Zakładzie Technik Dentystycznych i Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia, odkąd technologia CAD/CAM rozpowszechniła się na rynku pracy, studenci bardzo zabiegali o możliwość utworzenia sali dydaktycznej CAD/CAM.

- Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za to, że my jako grono studentów zrzeszonych w zakładowym kole naukowym możemy poszerzyć swoje umiejętności o pracę w systemie CAD na najnowocześniejszym oprogramowaniu i sprzęcie dostępnym na rynku w ramach dodatkowych zajęć – podkreślała Barbara Kosior w czasie uroczystego otwarcia pracowni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum