Firma należąca do Google prowadzi konsultacje z geriatrami. Chce produkować...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2018 12:46

Należąca do Google firma Nest chce produkować inteligentne urządzenia dla domu z myślą o seniorach. Według serwisu CNBC, firma prowadzi obecnie rozmowy z administratorami osiedli zamieszkanych przez osoby starsze, jak i konsultacje z geriatrami.

Fot. Shutterstock

Jak donosi CNBC, powołując się na źródła zbliżone do firmy, Nest planuje m.in. prace nad urządzeniami wykorzystującymi czujniki ruchu, które mogłyby pomagać osobom starszym w bezproblemowym dotarciu z łóżka do łazienki w ciągu nocy przez automatyczne włączanie oświetlenia. Inną propozycją firmy są gadżety przypominające starszym osobom o konieczności picia wody ze względu na ryzyko odwodnienia przy zbyt wysokich temperaturach - informuje serwis.

Nest chce również pracować nad technologią, która pozwoli uchronić seniorów przed nieprzewidzianymi upadkami na terenie domu, niosącymi duże ryzyko ze względu na odwapnienie kości u osób starszych. Urządzenia miałyby na podstawie czujników ruchu analizować sposób poruszania się użytkownika, jak i przewidywać w oparciu o analizę danych zmiany wskazujące na potencjalne zaburzenia równowagi.

Według CNBC, obecnie na specjalnie przystosowanych do potrzeb osób starszych osiedlach mieszka ponad milion Amerykanów. Do 2030 roku grupa ta może zwiększyć się niemal dwukrotnie, a jak podkreśla serwis, osoby starsze w USA to również często zamożny klient - firmy technologiczne zaś coraz częściej zdają sobie z tego sprawę i przygotowują produkty z myślą o tej grupie.

Zdaniem byłego menedżera produktu w Google, Setha Sternberga, obecnie będącego współzałożycielem start-upu Honor zajmującego się produkcją technologii dla opieki nad osobami starszymi, "dookoła nas jest coraz więcej osób starszych, które mają mniejsze niż niegdyś rodziny, dysponujące mniejszymi możliwościami opieki nad nimi". Jak ocenia Sternberg, "urządzenia elektroniczne umieszczane w domach, takie jak Fitbit czy Nest powinny pojawiać się w mieszkaniach osób starszych coraz częściej - mogą bowiem znacznie zmniejszyć koszty opieki nad nimi".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum