PAP/Rynek Zdrowia | 08-10-2019 14:03

Emilewicz: rząd "pieczętuje" budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu

Premier zgodził się na wpisanie budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu do wieloletniego planu inwestycyjnego rządu. O woli politycznej przeprowadzenia inwestycji poinformowała we wtorek (8 października) minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz Fot. PTWP

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu to projekt poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Do nowej placówki pomiędzy ulicami Grunwaldzką i Przybyszewskiego mają zostać przeniesione przynajmniej dwa szpitale uniwersyteckie działające obecnie w innych rejonach miasta.

- Projekt ten został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów, znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolejnych latach w budżecie państwa - zadeklarowała na wtorkowej konferencji prasowej w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Koszt budowy pierwszego modułu CZSK obejmujący przeniesienie szpitali uniwersyteckich działających obecnie przy ulicach Długiej i Grunwaldzkiej ma kosztować ponad pół miliarda złotych i zostanie sfinansowany głównie ze środków budżetu państwa.

- Jednocześnie ta inwestycja zyskała zainteresowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który będzie służył instrumentami dłużnymi do tego, aby przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane - powiedziała minister Emilewicz.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski przypomniał, że w 2017 roku pod listem intencyjnym ws. budowy CZSK podpisała się większość poznańskich posłów, niezależnie od ich opcji politycznej.

- Ta inwestycja jest jak tlen dla uczelni, chociażby ze względów dydaktycznych. Możliwość zwiększenia liczby studentów, o co zawsze wnioskuje Ministerstwo Zdrowia, możliwa jest tylko przy tym programie - zastrzegł rektor. Przypomniał też, że np. szpital Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej działa w XIX-wiecznych budynkach.

Rektor podkreślił, że mimo obietnic polityków, w planach budżetu państwa na 2019 rok nie uwzględniono budowy CSZK. Wpisanie budowy do wieloletniego planu inwestycyjnego rządu to według niego sygnał, że jest zgoda polityczna na powstanie Centralnego Szpitala. - Od teraz możemy mówić o pewności, że CSZK powstanie - ocenił prof. Tykarski.

Według rektora przeniesienia dwóch szpitali z ulic Długiej i Grunwaldzkiej do Centralnego Szpitala Klinicznego nastąpi w 2024 roku. - Tego typu projekty wieloletnie, a mamy doświadczenia z Krakowa i Gdańska, trwają cztery do pięciu lat - wskazywał.

Wcześniej, według planów, na miejscu Centralnego Szpitala powstanie nowy SOR docelowo obsługujący CZSK. Tę część inwestycji sfinansuje Uniwersytet Medyczny z własnego budżetu i pieniędzy pozyskanych od EBOiR.

Zakończenie pierwszego etapu budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu planowane jest do 2026 r. Następnie CSZK może być rozbudowywany. Władze Uniwersytetu rozważają przeniesienie do niego m.in. klinicznego szpitala ortopedycznego im. Wiktora Degi.

Finalny koszt budowy CSZK może sięgnąć kwoty jednego miliarda złotych.