Elbląg: trzeba poczekać na Centrum Pediatryczne Pomocy Dziecku

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 20 września 2011 15:47

Władze miasta Elbląga zamierzają utworzyć Centrum Pediatryczne Pomocy Dziecku. Powstanie ono w Szpitalu Miejskim przy ul. Żeromskiego. Jednak na jego realizację trzeba będzie poczekać około dwóch lat.

Elbląg: trzeba poczekać na Centrum Pediatryczne Pomocy Dziecku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (19 września) Rzecznik Praw Dziecka odwiedził dwa elbląskie szpitale: wojewódzki i miejski, które zgodnie z planami władz miasta czeka reorganizacja.

W Szpitalu Miejskim, w wyniku połączenia oddziałów pediatrycznych z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Szpitala Miejskiego, ma docelowo powstać centrum pediatryczne. 

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka przyznał, że sam pomysł połączenia tych oddziałów i stworzenie Centrum Pediatrycznego Pomocy Dziecku jest dobre, jednak nie może być realizowane na chwilę obecną.

- Musimy mieć świadomość, że Szpital Miejski nie jest , w tej chwili przygotowany, na zwiększenie ilości miejsc dla dzieci. Gdyby przenieść dzieci ze Szpitala Wojewódzkiego, gdzie mają bardzo dobrą opiekę, diagnostykę i pomoc medyczną to obniżylibyśmy poziom opieki medycznej w Elblągu - powiedział Michalak.

Podobnie myślą decydenci. Prezydent Elbląga zadeklarował, że wszelkie wymagania postawione m.in. przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie pediatrii zostaną wypełnione. Przed ich wypełnieniem nie będzie próby przeniesienia tego oddziału z jednego miejsca do drugiego.

- CPPD będzie tworzone ale dopiero wówczas, kiedy absolutnie nieograniczy to możliwości pomocy dzieciom. Zadanie, które postawił przed sobą samorząd jest bardzo ambitne i na pewno nie do zrealizowania w ciągu kilku miesięcy. Dlatego będę sprawę monitorował i egzekwował wykonanie tych warunków, które zostały w dniu wczorajszym przyjęte - dodał.

Wiceprezydent Elbląga, Tomasz Lewandowski w rozmowie z rynkiem zdrowia powiedział, że szpital musi przejść gruntowny remont budowlany, a także zostać wyposażony w potrzebny sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny.

- W tej chwili organ założycielski jakim jest Rada Miejska podjął uchwałę o połączeniu dwóch oddziałów internistycznych, ze wspomnianych szpitali, w  jeden, który będzie funkcjonował w szpitalu przy ul. Komeńskiego, jak również o przeniesieniu oddziału ginekologiczno - położniczego i połączeniu go z obecnym w szpitalu przy ul. Żeromskiego. Po to, aby stworzyć zaczątek profilowania szpitala przy Żeromskiego, jako szpitala matki i dziecka - poinformował wiceprezydent Lewandowski.

- Oddziały, o których mowa zostaną przeniesione w październiku tego roku. Oddziały pediatryczne natomiast, zostaną połączone dopiero, gdy stworzymy warunki do funkcjonowania oddziału pediatrycznego w szpitalu na ul. Żeromskiego. Realizacja tego projektu przewidziana jest na lata 2012-2013. Inwestycja wymaga sporych nakladów finansowych, i dziś nie możemy przewidzieć, czy jednoroczny budżet udźwignie taki koszt zmian. Dlatego zakładamy, że będzie to trwało dwa lata - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze