EEC 2014: środki unijne ważnym filarem inwestycji

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2014 15:12

Zakupy aparatury i wyposażenia placówek medycznych w kontekście przepisów zmieniającego się nieustannie prawa zamówień publicznych; kryteria oceny ofert a także potrzeby oraz możliwości finansowe szpitali - to tylko nieliczne z tematów środowej (7 maja) sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego poświęconych problemom inwestycyjnym w ochronie zdrowia.

Przy okazji dyskusji o inwestycjach nie sposób pominąć rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej i możliwość korzystania z unijnych środków finansowych.

- Środki unijne stały się ważnym filarem inwestycji, zarówno w publicznych jak i niepublicznych placówkach zdrowia. W latach 2007-2013 pozyskaliśmy w opolskim ze środków unijnych 131 mln zł na inwestycje. 67 mln pozyskały bezpośrednio szpitale, dodatkowo udział finansowy samorządów to kwota 26 mln zł. Dzięki temu wiele szpitali dostosowano do wymagań rozporządzenia ministra zdrowia - mówił Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.

- To duże kwoty, ale niestety niewystarczające. Musimy dzisiaj myśleć o innych źródłach finansowania. I co bardzo ważne - musimy stawiać na dobre, sprawdzone pomysły.

Wicemarszałek Roman Kolek podkreślił także istotny element przygotowania każdej inwestycji, poprzedzenia jej analizą zarówno potrzeb jak i rachunku ekonomicznego, bo jego zdaniem w minionych latach mamy wiele przykładów inwestycji "przestrzelonych", których realizacja była kwestią jedynie czyichś ambicji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum