Dziś rusza pierwsza taka poradnia w regionie. Wcześniej otwarto przychodnię

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe18 listopada 2022 12:30

Pierwsza na Dolnym Śląsku Poradni Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy działa od piątku 18 listopada.

Dziś rusza pierwsza taka poradnia w regionie. Wcześniej otwarto przychodnię
Przychodnia działa od listopada. Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy/Facebook
  • Od piątku 18 listopada działa w Legnicy pierwsza na Dolnym Śląsku Poradni Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego
  • To pierwsza taka Poradnia Prehabilitacyjna w województwie dolnośląskim i dziewiąta w Polsce
  • Głównym zadaniem Poradni jest przygotowanie pacjenta do leczenia, aby sprawnie i bez komplikacji przebył cały proces terapeutyczny

Poradnia Prehabilitacji - dla kogo?

Od piątku 18 listopada działa w Legnicy pierwsza na Dolnym Śląsku Poradni Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego. Urcuomiona została przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.
- Prehabilitacja jest wielokierunkowym działaniem i stanowi nieodzowny element procesu leczenia - mówi lek. Przemysław Zarzeczny, lekarz Oddziału Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. - Podjęliśmy decyzję, aby teorię przekuć w działania, dzięki czemu podnosimy standardy opieki nad pacjentem, w wymierny sposób zwiększając szansę na skuteczność prowadzonego leczenia.

Prehabilitacja to nowoczesne przygotowanie pacjenta praktycznie do każdej terapii. Obejmuje 4 filary:

  • przygotowanie żywieniowe,
  • wdrożenie aktywności fizycznej,
  • rezygnację z nałogów oraz
  • wsparcie psychologiczne pacjenta.

Jak pokazują publikacje, przygotowany pacjent ma mniejsze ryzyko komplikacji, krócej przebywa w szpitalu, a co za tym idzie szybciej wraca do zdrowia.
Bez względu na to, jaki rodzaj leczenia czeka pacjenta, czy jest to operacja, zabieg chirurgiczny czy może leczenie onkologiczne, przygotowany organizm zniesie go dużo lepiej. Zbudowanie rezerw w organizmie pacjenta jest bardzo istotne dla sukcesu terapii.

 W Polsce od 2020 roku propaguje i upowszechnia taki system postępowania z pacjentem prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, chirurg, współtwórca koncepcji powstania Poradni

Nowa jakość leczenia pacjentów

W ramach działania Poradni Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego pacjent uzyska opiekę dietetyka, który oceni jego stan odżywienia, zaleci odpowiednią zindywidualizowaną dietę przed oraz w trakcie leczenia. Następnie pacjent spotka się z fizjoterapeutą, z którym omówi i otrzyma zestaw ćwiczeń dostosowanych do swoich możliwości, a kolejnym krokiem jest porada psychologiczna, jeżeli będzie takiej wymagał. Otrzyma również wysoko oceniany przez środowisko medyczne poradnik prehabilitacyjny, stworzony pod nadzorem merytorycznym prof. Tomasza Banasiewicza. 

Dotychczas, dzięki działaniom Pana Profesora Tomasza Banasiewicza, w Polsce powstało już 8 Poradni Prehabilitacji, które skupiają się na przygotowaniu pacjenta do leczenia operacyjnego.

Dodajmy, że przy szpitalu od listopada działa  placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zatrudnia ona dwóch lekarzy medycyny rodzinnej oraz lekarza pediatrę. Wejście do nowego w Legnicy POZ znajduje się od ul. Iwaszkiewicza (pod SOR). 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum