Dolny Śląsk: są pieniądze na SOR-y i lądowiska

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2009 19:21

Nawet 60 mln zł z unijnego programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" mogą dostać dolnośląskie szpitale na poprawę standardów ratownictwa medycznego. Większość środków zostanie przeznaczonych na budowę szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i lądowisk dla śmigłowców.

Pieniądze jeszcze w czerwcu br. dzielił resort zdrowia, oceniający szczegółowe wnioski składane w zeszłym roku przez szpitale.

- Ministerstwo miało do dyspozycji 400 mln zł. Cieszę się, że aż 15 proc. przypadło naszemu regionowi - mówi Gazecie Roman Szełemej, pełnomocnik marszałka województwa ds. ochrony zdrowia i twórca zintegrowanego programu lecznictwa stacjonarnego. Elementem programu jest utworzenie w regionie sieci szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Najwięcej pieniędzy, prawie 9 mln zł, przypadnie Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Legnicy.

- Przeznaczymy je na rozbudowę SOR-u i budowę nowoczesnego lądowiska dla śmigłowców. To konieczność, o której decyduje bliskość autostrady A4 - mówi Krystyna Barcik, dyrektor placówki.

Prawie 7 mln zł dostanie Szpital Powiatowy w Oławie, który planuje rozbudowę izby przyjęć tak, aby spełniała standardy szpitalnego oddziału ratunkowego oraz budowę lądowiska. Nawet kilkadziesiąt razy w ciągu roku lecznica wzywa śmigłowiec, który przewozi pacjenta do innej placówki. Helikopter ląduje na pobliskiej łące. Jednocześnie szpital chce poszerzyć dział diagnostyki obrazowej, m.in. o tomograf komputerowy, bez którego trudno sobie wyobrazić profesjonalny SOR.

Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu lądowisko dla helikopterów ma już gotowe. Ministerstwo Zdrowia przyjęło jego wniosek i placówka będzie mogła odzyskać zainwestowane pieniądze.

W sumie z pomocy unijnej skorzysta na pewno sześć dolnośląskich szpitali. Obok Legnicy, Wałbrzycha, Oławy na listę podstawową resort zdrowia wpisał placówki w Lubinie (6,7 mln zł), Bolesławcu (4,5 mln zł) i Jeleniej Górze (2,7 mln zł).

Cztery pozostałe, które na razie trafiły na listę rezerwową (szpitale w Głogowie, Strzelinie i we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego i Traugutta) też mają duże szanse na dofinansowanie swoich inwestycji.

Tadeusz Tofel, dyrektor ZOZ w Głogowie, liczy na 8,8 mln zł.

- W przetargu wyłoniliśmy już wykonawcę nowego pawilonu, w którym planujemy umieścić SOR, blok operacyjny i sale intensywnej opieki medycznej. Za dwa lata wszystko powinno być gotowe. - mówi dyrektor Tofel.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum