Dolnośląskie: rozpoczęła się rozbudowa zgorzeleckiego szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2013 17:00

Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu powiększy się o nowy budynek, do którego zostaną przeniesione oddziały okulistyczny i neurologiczny. Dzięki rozbudowie zostaną też utworzone oddziały: onkologii klinicznej, chemioterapii i pulmonologii. Koszt rozpoczętych właśnie prac budowlanych to blisko 12,5 mln zł.

Dolnośląskie: rozpoczęła się rozbudowa zgorzeleckiego szpitala
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak powiedziała dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala - Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu Zofia Barczyk, rozpoczęła się właśnie rozbudowa tej placówki.

Szpital powiększy się o dwupiętrowe skrzydło, w którym znajdzie się pięć specjalistycznych oddziałów, z czego trzy całkiem nowe - onkologii klinicznej, chemioterapii oraz pulmonologii. Do nowego budynku przeniesione będą też oddziały: okulistyczny i neurologiczny. - Z pewnością poprawi to standardy istniejących oddziałów i komfort pacjentów - mówiła Barczyk.

Do zwolnionych pomieszczeń po oddziale okulistycznym przeniesiony zostanie oddział anestezjologii i intensywnej terapii, który powiększy się z czterech do ośmiu łóżek, co optymalnie zabezpieczy potrzeby szpitala.

Z kolei do pomieszczeń po oddziale neurologicznym zostanie przeniesiony oddział podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz poradnia chirurgiczno-onkologiczna, a w miejscu POZ powstaną punkty poboru badań laboratoryjnych, które mają pozwolić na zlikwidowanie kolejek.

Nowe skrzydło szpitala ma być gotowe w sierpniu 2014 r. Koszt zaplanowanych prac budowlanych to blisko 12,5 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z kredytu bankowego.

Zgorzelecki szpital rocznie hospitalizuje ponad 29 tys. pacjentów. Obecnie mają oni do dyspozycji ponad 530 łóżek na wszystkich oddziałach.

W ciągu kilku ostatnich lat zgorzelecki szpital przeprowadził wiele kosztownych inwestycji. Za blisko 12 mln zł została przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja Zakładu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Sieniawce. Po 7 mln zł wydano na zakup nowoczesnego tomografu oraz modernizację i wyposażenie obiektów Stacjonarnego Ośrodka Rehabilitacji Chorób Narządu Ruchu dla Dorosłych i Dzieci im. dr. Wiktora Degi, należącego do szpitala.

Postawiono również budynek stacjonowania zespołów ratunkowych, zmodernizowano szpitalny oddział ratunkowy oraz zakupiono dla niego nowy sprzęt. Ta inwestycja kosztowała szpital blisko 6 mln zł. Ważna dla mieszkańców powiatu zgorzeleckiego była budowa i wyposażenie stacji dializ, na którą wydano blisko 1,8 mln zł oraz zakup angiografu za blisko 4 mln. Zmodernizowano również kuchnię szpitalną na ponad 700 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze