Dolnośląskie Centrum Onkologii ma nową pracownię radioterapeutyczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2015 13:38

Nową pracownię radioterapeutyczną, wyposażoną w nowoczesny akcelerator, który umożliwia zabiegi radiochirurgii i radioterapii stereotaktycznej, otwarto we wtorek (13 października) w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Dzięki sprzętowi zabiegi będą krótsze i skuteczniejsze.

Dolnośląskie Centrum Onkologii ma nową pracownię radioterapeutyczną
FOT. Wikimedia Commons (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii doc. Adam Maciejczyk powiedział dziennikarzom, że dzięki nowemu akceleratorowi będzie można prowadzić leczenie bardziej wyrafinowanymi i szczegółowymi metodami.  - Czas naświetlenia pacjenta będzie zdecydowanie krótszy. Zamiast półtorej godziny będzie to tylko kilka minut. A efekty leczenia będą skuteczniejsze - dodał dyrektor.

Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w DCO Marzena Janiszewska wyjaśniła, że dzięki nowemu akceleratorowi będą możliwe zabiegi radiochirurgii i radioterapii stereotaktycznej.

- W radiochirurgii chodzi o ustalenie i jednorazowe podanie dawki dużej mocy z dokładnością do milimetra, dzięki czemu bezinwazyjnie, bezkrwawo usuwa się guza. W leczeniu raka płuc ta metoda jest alternatywą zabiegu chirurgicznego - mówiła Janiszewska.

Dyrektor Maciejczyk podkreślił, że nowoczesny akcelerator umożliwia wykonywanie precyzyjnych zabiegów usunięcia guza w trakcie procesu oddychania pacjenta.

- Pacjent nie może przecież przestać oddychać. To urządzenie potrafi jednak uwzględnić ten proces i dawka zostaje podana skutecznie. To przełom w leczeniu raka płuc, wątroby czy piersi - mówił dyrektor.

Jak zaznaczył, leczenie tą metoda dotyczy ok. 10 proc. wszystkich pacjentów z chorobą nowotworową. Większość chorych odbywa radioterapię metodami tradycyjnymi.

Dyrektor poinformował, że DCO prowadzi radioterapię przez siedem dni w tygodniu na pięciu akceleratorach zlokalizowanych we wrocławskiej siedzibie i w filii w Legnicy. W przyszłym roku uruchomiona zostanie budowana obecnie druga filia w Jeleniej Górze.

- Docelowo chcemy mieć dziesięć akceleratorów. Ten sprzęt pod względem jakości bardzo się zmienia i stwarza coraz to nowe możliwości leczenia. Chodzi też o to, by pacjenci mieli równe szanse, a ich wyleczenie nie zależało od miejsca zamieszkania - mówił Maciejczyk.

W DCO działa już internetowy zintegrowany system zarządzania radioterapią, dzięki któremu pacjent leczony w filii ma zdalnie planowane leczenie i ustalane dawki naświetleń przez specjalistów czy konsylium lekarzy zbierające się we Wrocławiu.

Nowoczesny akcelerator kosztował 12 mln zł, a 8 mln zł na zakup przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego. Rocznie DCO leczy około 4 tys. pacjentów. DCO jest pierwszym w kraju ośrodkiem, który uruchomił filię w regionie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum