PAP/Rynek Zdrowia | 13-10-2015 13:38

Dolnośląskie Centrum Onkologii ma nową pracownię radioterapeutyczną

Nową pracownię radioterapeutyczną, wyposażoną w nowoczesny akcelerator, który umożliwia zabiegi radiochirurgii i radioterapii stereotaktycznej, otwarto we wtorek (13 października) w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Dzięki sprzętowi zabiegi będą krótsze i skuteczniejsze.

FOT. Wikimedia Commons (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii doc. Adam Maciejczyk powiedział dziennikarzom, że dzięki nowemu akceleratorowi będzie można prowadzić leczenie bardziej wyrafinowanymi i szczegółowymi metodami.  - Czas naświetlenia pacjenta będzie zdecydowanie krótszy. Zamiast półtorej godziny będzie to tylko kilka minut. A efekty leczenia będą skuteczniejsze - dodał dyrektor.

Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w DCO Marzena Janiszewska wyjaśniła, że dzięki nowemu akceleratorowi będą możliwe zabiegi radiochirurgii i radioterapii stereotaktycznej.

- W radiochirurgii chodzi o ustalenie i jednorazowe podanie dawki dużej mocy z dokładnością do milimetra, dzięki czemu bezinwazyjnie, bezkrwawo usuwa się guza. W leczeniu raka płuc ta metoda jest alternatywą zabiegu chirurgicznego - mówiła Janiszewska.

Dyrektor Maciejczyk podkreślił, że nowoczesny akcelerator umożliwia wykonywanie precyzyjnych zabiegów usunięcia guza w trakcie procesu oddychania pacjenta.

- Pacjent nie może przecież przestać oddychać. To urządzenie potrafi jednak uwzględnić ten proces i dawka zostaje podana skutecznie. To przełom w leczeniu raka płuc, wątroby czy piersi - mówił dyrektor.

Jak zaznaczył, leczenie tą metoda dotyczy ok. 10 proc. wszystkich pacjentów z chorobą nowotworową. Większość chorych odbywa radioterapię metodami tradycyjnymi.

Dyrektor poinformował, że DCO prowadzi radioterapię przez siedem dni w tygodniu na pięciu akceleratorach zlokalizowanych we wrocławskiej siedzibie i w filii w Legnicy. W przyszłym roku uruchomiona zostanie budowana obecnie druga filia w Jeleniej Górze.

- Docelowo chcemy mieć dziesięć akceleratorów. Ten sprzęt pod względem jakości bardzo się zmienia i stwarza coraz to nowe możliwości leczenia. Chodzi też o to, by pacjenci mieli równe szanse, a ich wyleczenie nie zależało od miejsca zamieszkania - mówił Maciejczyk.

W DCO działa już internetowy zintegrowany system zarządzania radioterapią, dzięki któremu pacjent leczony w filii ma zdalnie planowane leczenie i ustalane dawki naświetleń przez specjalistów czy konsylium lekarzy zbierające się we Wrocławiu.

Nowoczesny akcelerator kosztował 12 mln zł, a 8 mln zł na zakup przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego. Rocznie DCO leczy około 4 tys. pacjentów. DCO jest pierwszym w kraju ośrodkiem, który uruchomił filię w regionie.