Dbają o swój nowy szpital-spółkę

Autor: Gazeta Lubuska, AK/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2009 12:53

Mieszkańcy powiatu świebodzińskiego (lubuskie) pomagają swojemu szpitalowi, a dokładnie włączyli się w akcję wyposażania zakładu opiekuńczo-leczniczego, który od marca działa w placówce. Przypomnijmy, że szpital ,,Nowy Szpital w Świebodzinie

– Mamy szczęście, bo zaprzyjaźnione firmy zakupiły dla nas meble, ktoś przyniósł mikrofalówkę, a ktoś inny obdarował pacjentów jabłkami – cieszy się Artur Malejka, prezes spółki ,,Nowy Szpital w Świebodzinie”  i zwraca uwagę, że taka pomoc ma charakter nie tylko materialny.

ZOL powstał w Nowym Szpitalu na początku marca. Placówka wydała na ten cel prawie 540 tys. złotych. Pół miliona pochłonął remont pomieszczeń na ostatnim piętrze wybudowanego w latach 80. skrzydła szpitala, a około 40 tys. wydano na wyposażenie.

Do zakładu są przyjmowani pacjenci przewlekle chorzy, tacy, którzy nie są w stanie sami zadbać o siebie - na przykład po udarach, urazach neurologicznych, a także z chorobami wynikającymi z podeszłego wieku. Wśród personelu jest lekarz, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta i psychologa. W razie potrzeby pacjentów przyjmują lekarze specjaliści, których w szpitalu nie brakuje.

Jak pisaliśmy, już wcześniej, coraz częściej z powodu niedofinansowania ochrony zdrowia szpitale liczą na dobrą wolę swoich pacjentów, zakładane są stowarzyszenia i komitety, które zbierają pieniądze na sprzęt bądź remonty placówki. Przykładem może być np. Szpital Powiatowy w Janowie Lubelskim (woj. lubelskie). Mieszkańcy tego niewielkiego miasta oraz firmy i parafie działające na tym terenie ofiarowały na zakup tomografu komputerowego już 80 tys. zł.

Zbiórką pieniędzy na ten cel zajął się specjalnie powołany Społeczny Komitet Zakupu Tomografu Komputerowego w Janowie Lubelskim. Stowarzyszenie zawiązano na czas nieokreślony. Ma osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów ustawy prawo o stowarzyszeniach oraz przyjętego statutu. Realizuje zadania publiczne na rzecz ogółu społeczności.

- Urządzenie będzie kosztowało od 1,5 do 2 mln zł. 85 proc. środków na ten cel chcemy pozyskać z funduszy unijnych. Będziemy zwracali się też o wsparcie do Ministerstwa Zdrowia. Szpital, obecnie nie jest w stanie sfinansować takiego zakupu z powodu innych pilnych wydatków - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Bolesław Gzik, prezes Komitetu, radny powiatu janowskiego .

Według założonego przez stowarzyszenie planu szpital wzbogaci się o tomograf już w 2010 roku. Tak szybko, ponieważ mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic są hojni dla swojego szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum