Dąbrowa Górnicza: rezonans mobilny od września, stacjonarny od stycznia

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2009 09:27

W Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej ruszą od września badania rezonansem magnetycznym.

Dąbrowa Górnicza: rezonans mobilny od września, stacjonarny od stycznia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na razie jednak nie w pracowni: prace nad jej ostatecznym uruchomieniem zajmą jeszcze kilka miesięcy. Nim urządzenie zacznie działać, rezonans magnetyczny można będzie zrobić dzięki mobilnej aparaturze, która stanie pod szpitalem. Dzięki niej pacjentom oszczędzona zostanie podróż do Bielska Białej lub Katowic.

– Konkurs został rozstrzygnięty w lipcu, na zainstalowanie sprzętu potrzebny jest jednak czas. Dlatego zaoferowaliśmy rozpoczęcie badań na urządzeniach mobilnych. Tym bardziej, że pacjenci czekają w wielomiesięcznych kolejkach - mówi Dziennikowi Zachodniemu Renata Gil-Kisielewicz, dyrektor handlowy Alliance Medical, firmy, która wygrała przetarg ma wyposażenie szpitala w sprzęt.

Obecnie na badanie czeka się nawet 3 miesiące. Co miesiąc szpital zleca ich od 150 do 200. Dzięki mobilnemu rezonansowi w ciągu 30 dni  wykonanych może być nawet do 200 badań. To oszczędność czasu i pieniędzy: w innym przypadku hospitalizowanych pacjentów trzeba by było wozić na badanie karetką, w obecności lekarza. Trzeba też zapłacić placówce, w której badanie zostało wykonane. W sumie to nawet kilkaset złotych.

– Dzięki korzystnej ofercie zapłacimy mniej za badania niż dotychczas – ocenia Zbigniew Grzywnowicz, dyrektor dąbrowskiej lecznicy.

Stacjonarny rezonans zacznie działać na początku przyszłego roku. Wkrótce ruszyć także oddział onkologiczny. Pomieszczenia są już gotowe. Trwa kompletowanie potrzebnego sprzętu, a do NFZ wysłano już ofertę kontraktu.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w październiku oddział zacznie przyjmować pierwszych pacjentów – zapowiada Mirosława Marzec, zastępca dyrektora dąbrowskiego szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum