Dąbrowa Górnicza: nowy ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2013 17:21

63 mln zł kosztowała budowa otwartego w piątek ( 15 marca) nowoczesnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Placówkę wyposażono m.in. w nowoczesne pracownie specjalistyczne, basen i bibliotekę.

Dąbrowa Górnicza: nowy ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych

W zajmującym 5 ha ośrodku wydzielono kilka części. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla podopiecznych z niepełnosprawnością ruchową i psychoruchową, w trzeciej znajduje się basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku jest również internat na 104 miejsca.

Wśród zaprezentowanych pracowni znalazły się m.in. sala doświadczania świata, wyposażona w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, pracownia nauki pisma punktowego Braile'a a także pracownie - EEG biofeedback oraz tyfloakustyczna, w której prowadzona jest stymulacja dźwiękami z otoczenia (technika ta wspomaga naukę orientacji przestrzennej).

W kompleksie znajdują się ponadto sale fizykoterapii z krioterapią oraz hydroterapii i neuroterapii. Pod opieką ośrodka - w ramach opieki dziennej - znajduje się ok. 550 podopiecznych w wieku od ok. 2,5 roku do 24 lat.

Koszt budowy placówki wyniósł 63 mln zł. Jak poinformował Matylewicz miasto otrzymało wsparcie na budowę w wysokości 10 mln zł z rezerw budżetu państwa oraz 5,3 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum