Czy powstaną SOR-y w Jędrzejowie i Czerwonej Górze?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2009 09:15

Przybywa szpitalnych oddziałów ratunkowych na Kielecczyźnie. W Jędrzejowie jest już prawie gotowy, pomysł zorganizowania oddziału ratunkowego rozważany jest też w szpitalu w Czerwonej Górze.

Zapadły decyzje o utworzeniu oddziału ratunkowego w NZOZ Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie. - Myślę, że od października oddział zacznie działać. Mniej optymistyczna wersja to styczeń przyszłego roku - mówi dr Grzegorz Świercz, pełnomocnik wojewody do spraw ochrony zdrowia. Zapewnia też, że nie będzie większych problemów z zatrudnieniem specjalistów.

Podobne plany ma również Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Czerwonej Górze. - Już dawno się zadeklarowaliśmy, że uruchomimy SOR - mówi dyrektor Krzysztof Skowronek.

Zalążkiem ma być budowa nowego bloku operacyjnego, który zostanie sfinansowany z unijnych środków. Projekt ten znalazł się na liście najważniejszych inwestycji w służbie zdrowia woj. świętokrzyskiego, nie musiał więc walczyć o pieniądze w konkursie. - Kończymy przygotowywać dokumentację, budowa ma kosztować 25 mln zł - wylicza Skowronek.

Do tej pory w szpitalu były cztery sale operacyjne, po zmianach będzie ich sześć. - To ważne, bo jeśli musielibyśmy operować rannych z wypadków, więcej sal operacyjnych może się przydać. Poza tym nasz szpital cały czas się rozwija, poszerza się baza świadczonych usług. Jeśli chodzi o specjalistów, spełniamy kolejne wymogi dla SOR-ów - wyjaśnia dyrektor Skowronek.

Marek Gos, członek zarządu województwa odpowiedzialny za zdrowie, deklaruje, że zarząd będzie wspierał lecznicę w utworzeniu oddziału. - Nie stworzymy jednak SOR-u bez pomocy wojewody, który zabezpiecza środki na ratownictwo medyczne. Potrzebowalibyśmy pieniędzy na wykonanie samego budynku - podkreśla.

- Do tamtejszego SOR-u mogliby być przewożeni m.in. ranni w wypadkach na drodze E7. Nie widzę też przeszkód, aby transportować chorych z Kielc. Do Czerwonej Góry dwupasmówką karetka pojedzie kilka minut - dodaje Gos.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum