Czy nowy szpital we Wrocławiu powstanie na Euro 2012

Autor: Polska Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2009 12:58

Jak już pisaliśmy samorząd województwa dolnośląskiego planuje budowę szpitala na 550 łóżek. Być może szpital dołączy do placówek, które zabezpieczą medycznie mistrzostwa Euro 2012.

Na ogłoszony konkurs architektoniczny swoje projekty zgłosiło dwanaście firm z Polski, Niemiec, Francji i Hiszpanii.

- W lutym przyszłego roku ogłosimy przetarg na budowę szpitala, a w kwietniu, jeśli nie będzie żadnych odwołań, zostanie wbita pierwsza łopata - przekonuje rozmawiając z Gazetą Wrocławską wicemarszałek województwa, Piotr Borys.

W dotrzymanie terminów wątpią radni z klubu Dolny Śląsk XXI. Jednak nawet gdyby się nie udało zbudować szpitala w terminie, zabezpieczenie medyczne przejmą wojsko Akademia Medyczna we Wrocławiu.

- Nowy szpital zaś - jak wyjaśnia Marta Libner, rzeczniczka zarządu Województwa Dolnośląskiego – „nigdy nie był planowany jako inwestycja związana z Euro 2012. Nowa lecznica ma służyć mieszkańcom Wrocławia“

Szpital zostanie zlokalizowany w dzielnicy Wrocławia – Stabłowice. Znajdą się tam m.in.: szpitalny oddział ratunkowy, anestezjologia, intensywna terapia, chirurgia ogólna, dziecięca, plastyczna, urazowo-ortopedyczna, oddział chorób wewnętrznych, reumatologiczny, neurochirurgiczny, toksykologia, a także geriatria.

Koszt inwestycji jest szacowany na 300 mln zł. Samorząd planuje zaciągnąć na jego budowę kredyt w wysokości 100 - 150 mln zł w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Władze optymistycznie zakładają, że szpital będzie na siebie zarabiał. Już pierwszy rok jego działalności ma przynieść 10 mln zł zysku. To właśnie z niego miałby być spłacany kredyt, jaki zostanie zaciągnięty w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Budową szpitala ma zająć się specjalnie do tego celu powołana spółka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum