Czy na Śląsku powstanie silny ośrodek hematoonkologii dziecięcej?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2015 20:41

Jak uważa autor pomysłu utworzenia w Zabrzu Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej, prof. Tomasz Szczepański, połączenie doświadczeń oddziałów dziecięcej hematoonkologii w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie byłoby korzystne dla małych pacjentów.

Czy na Śląsku powstanie silny ośrodek hematoonkologii dziecięcej?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Utworzenie jednego ośrodka pozwoliłoby na włączenie go do powstającej Europejskiej Sieci Onkologii Dziecięcej. Taki ośrodek miałby większe możliwości zdobywania pieniędzy na badania naukowe i uczestniczenia w badaniach klinicznych nowych leków.

Jak podnosi profesor Tomasz Szczepański, ordynator oddziału hematologii i onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu przy połączeniu sił trzech jednostek łatwiej byłoby też diagnozować i leczyć rzadkie nowotwory wykrywane u dzieci.

Według planów budynek na potrzeby ŚCHiOD stanie na terenie Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu - podaje Gazeta Wyborcza. Jak policzono, utworzenie w Zabrzu sal z miejscami dla około 100, w tym przyjmującymi intensywną chemioterapię kosztowałoby do 100 mln zł.

Projekt stworzenia nowego centrum jest już gotowy. Kilka tygodni temu wysłano go do Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze