Czy koronawirus może zatrzymać inwestycje w ochronie zdrowia?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 10:31

W jaki sposób pandemia wpłynęła na zakres planowanych i realizowanych inwestycji w jednostkach ochrony zdrowia? - to jedno z zasadniczych pytań skierowanych we wtorek (20 października) do uczestników XVI Internetowego Forum Rynku Zdrowia.

Czy koronawirus może zatrzymać inwestycje w ochronie zdrowia?
Na zdj. dyrektor USK we Wrocławiu Piotr Pobrotyn Fot. PTWP

Jednoznaczna odpowiedź nie padła. Z pandemią mamy do czynienia od kilku miesięcy, natomiast proces inwestycyjny ma zazwyczaj dłuższy horyzont czasowy. Dlatego wpływ pandemii na prowadzone inwestycje poznamy najwcześniej w latach 2021/22 - przekonywał Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Wskazał również, że już teraz, przy realizowanych obecnie inwestycjach, pojawiają się dodatkowe koszty związane z zapewnieniem w szpitalach większego bezpieczeństwa.

Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, przyznał, że wystąpiły opóźnienia w realizacji inwestycji, gdyż nie wszystkie firmy były gotowe do pracy po pierwszej fali epidemii. Czynnikiem wpływającym na mniejszy zakres prowadzonych prac jest też ograniczony budżet urzędu marszałkowskiego, gdyż samorządy terytorialne odnotowują mniejsze wpływy.

- Najtrudniejszy w inwestycjach był marzec i kwiecień - ocenił Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi. - Firmy budowlane traciły pracowników i miały trudności z zaopatrzeniem w materiały - stwierdził.

Na problem braku pracowników zatrudnianych przez firmy realizujące inwestycje dla szpitali zwrócił uwagę Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. - Wyjechali robotnicy z Ukrainy. Lockdown przełożył się na terminy - przyznał były wiceminister zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum