Czy Cieplice znów będą przyciągać kuracjuszy

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 16:24

Jeleniogórski samorząd chce przywrócić uzdrowisko Cieplice do dawnej świetności. Na planowaną budowę term i odnowę parku zdrojowego potrzeba jednak co najmniej 60 mln zł. Jedyną szansą na realizację projektu są środki unijne.

W 1975 roku włączono Cieplice do Jeleniej Góry. Dopiero niedawno stolica Karkonoszy dostrzegła, że uzdrowisko może okazać się jego wielkim atutem.

- Na początek zamierzamy się wspólnie promować - mówi gazecie Polska Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. - Dziesięć kurortów z Dolnego Śląska podpisało już porozumienie. Będziemy zabiegać o dwa miliony złotych na promocję w świecie pod wspólnym hasłem i logo.

Miasto złożyło trzy wnioski o dofinansowanie uzdrowiskowych inwestycji. Najbliżej realizacji jest odnowa parku zdrojowego. Wniosek na 11 mln zł przeszedł ocenę formalną w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i czeka na ocenę merytoryczną. Czy dostanie dofinansowanie, będzie wiadomo prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Zgodnie z projektem Anny Śnieguckiej-Pawłowskiej, architekta krajobrazu, w parku zdrojowym w miejsce samosiejek i drzew mało wartościowych zostaną posadzone cenne, szlachetne rośliny, które mają tworzyć klimat o każdej porze roku. Naprawione zostaną także ścieżki parkowe.

Powstał również plan budowy cieplickich term. Za około 50 mln zł mają powstać baseny otwarte i kryte. Będą też usługi SPA i rehabilitacyjne. Ale wniosek utkwił na razie na liście rezerwowej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Mieszkańcy Cieplic są sceptyczni. O budowie term słyszą od 50 lat...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum