×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Cztery oferty w przetargu na budowę budynku klinik zakaźnych szpitala USK

Autor: • Źródło: PAP01 lutego 2023 15:10

Cztery oferty wpłynęły w przetargu na budowę klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - podał szpital w protokole z otwarcia ofert na platformie zamówień publicznych. W środę otwarto przetargowe oferty.

Cztery oferty w przetargu na budowę budynku klinik zakaźnych szpitala USK
Cztery oferty w przetargu na budowę budynku klinik zakaźnych szpitala USK. Fot. Shutterstock
  • Szpital USK jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem
  • Podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku (UMB)
  • Mieści się w dwóch lokalizacjach: głównym kompleksie przy ul. Skłodowskiej i kompleksie klinik zakaźnych przy ul. Żurawiej w Białymstoku

Szpital chce rozbudowywać kompleks klinik zakaźnych

Jak poinformował w środę PAP dyrektor szpitala prof. Jan Kochanowicz, ma powstać nowy budynek na potrzeby Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym oraz Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji. Łącznie ma się tam znaleźć ok. 50 łóżek dla pacjentów.

45 mln zł na tę inwestycję ma pochodzić ze środków rządowych.

Szpital podał w informacji o przetargu, że kwota, jaką zamierza przeznaczyć na inwestycję to 43,5 mln zł brutto. Postępowanie jest w systemie projektuj i buduj.

Najtańszą ofertę w przetargu złożyła firma Budimex SA ( 39,77 mln zł), najdroższą konsorcjum EBS Bud Sp. z o.o. i Renewablepower Sp. z o.o. - 56,28 mln zł. Warbud SA zaproponował 46,11 mln zł, a Strabag Sp. z o.o. 54,8 mln zł. Oferty będą teraz sprawdzane.

- W ramach tej inwestycji będziemy budować budynek tzw. E2. To jest budynek dodatkowy, który będzie połączony z nowym budynkiem otwartym już, gdzie mieszczą się kliniki pulmonologii, intensywna terapia, zespół poradni, izba przyjęć. Tam do tych klinik, po zakończeniu tej inwestycji przeprowadzą się dwie kliniki chorób zakaźnych"- wyjaśnił dyrektor Kochanowicz.

Chodzi o Klinikę Chorób Zakaźnych i Hepatologii prof. Robert Flisiaka oraz Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji prof. Sławomira Pancewicza. Kochanowicz przypomniał, że kliniki te były w pandemii głównym miejscem zajmującym się pacjentami z COVID-19, obecnie też są tam pacjenci chorzy na tę chorobę, ale nie tylko.

W ramach inwestycji obie te kliniki będą miały nowe miejsce w nowym budynku.

Dyrektor Jan Kochanowicz podkreśla, że inwestycja na Żurawiej to dostosowywanie klinik zakaźnych do współczesnych wymogów, standardów epidemiologicznych, związanych z leczeniem chorób zakaźnych. Dodał, że brakowało dotąd nowoczesnej infrastruktury pod tym względem, obiekty budowane kilkadziesiąt lat temu miały inne normy, obowiązywały inne zalecenia związane z walką z chorobami zakaźnymi.

- Problem chorób zakaźnych to nie tylko choroby wirusowe, ale też trudne bakteryjne, pierwotniakowe, grzybicze -zaznacza dyrektor USK. Podkreśla przy tym, że nowa inwestycja ma spełniać współczesne normy epidemiczne także na wypadek kolejnych pandemii, na nowe patogeny, które na pewną wystąpią.

- My biologii, natury nie oszukamy. Cyklicznie pojawia się grypa z dużymi zachorowaniami, cyklicznie pojawiają się różne infekcje, coraz to nowsze zakażenia szpitalne bakteriami odpornymi na różnego rodzaju antybiotyki (...) są pacjenci z oporną na leczenie gruźlicą - wymienia przykładowo dyrektor Kochanowicz.

Szpital USK przyjmuje rocznie ok. na oddziałach kilkadziesiąt tysięcy pacjentów i ok. 200 tys. w poradniach.

Dyrektor placówki liczy, że nowy budynek klinik zakaźnych powstanie za ok. 2-3 lata.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum