Częstochowa: wydatki na kolektory słoneczne już się zwracają

Autor: wnp.pl/Rynek Zdrowia • • 19 września 2011 09:16

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie działa największa w Polsce instalacja kolektorów słonecznych. To jeden z elementów programu obniżania kosztów zużycia energii i ciepła przez szpital.

Częstochowa: wydatki na kolektory słoneczne już się zwracają
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Instalacja została uruchomiona już w 2007 roku. Koszt instalacji kolektorów słonecznych wyniósł 4,1 mln zł. Z tego 1,5 mln to dofinansowanie z Eko-Funduszu, 780 tys. dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z Katowic, 120 tys. to koszt własny (projekt ofertowy, nadzór budowlany) a 1,7 mln zł to pożyczka, która jest spłacana z zysków wyprodukowanego ciepła.

Całkowity osiągnięty zysk z tej instalacji wyniósł 1 186 390 zł (stan na połowę września 2011 roku), dzięki czemu zaciągnięta pożyczka została spłacona w 70 proc. Szpital zmodernizował także węzeł cieplny w budynku przy ul. PCK. Podgrzanie ciepłej wody użytkowej zastąpiono ciepłem sieciowym z elektrociepłowni Fortum w Częstochowie. Koszt modernizacji wyniósł 56 tys. zł i były to w całości środki własne. 

Ciepło sieciowe okazało się znacznie tańszym rozwiązaniem, koszt wyprodukowania przez szpital 1GJ ciepła z własnej kotłowni na bazie oleju opałowego wynosił 105 zł, a koszt ciepła z Fortum to 42 zł. Średnie miesięczne zapotrzebowanie ciepła wynosi 350 GJ. Średni miesięczny zysk wynosi 22 tys. zł., co oznacza, że koszt inwestycji zwrócił się ciągu 2,5 miesiąca. 

Podobne korzyści uzyskał szpital dzięki modernizacji instalacji zasilającej centrale klimatyzacyjne w ciepło. Także i tu ciepło z własnej kotłowni zastąpiono ciepłem sieciowym z Fortum. 

Częstochowski szpital zmodernizował ponadto hydroforownię, celem tej inwestycji było zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej nastąpiło poprzez odcięcie niskich budynków zasilanych z hydroforownii w wodę pitną (nie pracują pomy ciśnieniowe, których koszt miesięcznego utrzymania wynosił około 700 zł). Budynki te są obecnie zasilane bezpośrednio z sieci wodociągowej. Średni miesięczny zysk z tych działań wyniósł około 500 zł. 

- Szpital przygotowuje się do wymiany 2 tys. sztuk żarówek i tradycyjnych świetlówek, które zastąpimy źródłami światła w technologii LED. Koszty są wysokie, ale cała operacja jest wysoce opłacalna; nawiasem mówiąc jak cały postęp technologiczny. Istnieje tylko problem finansowania takich inwestycji, ale przecież od tego są nowoczesne systemy finansowania a spłaty następują z osiąganych zysków. W naszym szpitalu takie myślenie już dawno zagościło u nas na stałe - podkreśla Wojciech Prosiński, z-ca dyrektora ds. techniczno eksploatacyjnych WSzS w Częstochowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze