PAP/Rynek Zdrowia | 07-10-2019 18:55

Częstochowa: w szpitalu na Parkitce otwarto centrum urazowe

Centrum urazowe utworzone kosztem 12 mln zł otwarto w poniedziałek (7 października) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. W ramach centrum funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie (na Parkitce). Fot. Archiwum

- Czekaliśmy na to długo, to ogromna satysfakcja - powiedział PAP dyrektor placówki Zbigniew Bajkowski.

Inwestycję sfinansowano dzięki środkom z Unii Europejskiej, przy wsparciu finansowym samorządu województwa śląskiego, który jest organem założycielskim szpitala.

Centra urazowe mają kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia medycznego w stanach nagłych. Aby spełnić standardy centrum, potrzebne są m.in. odpowiednie pomieszczenia, sprzęt i lądowisko położone w takiej odległości od szpitala, by transport pacjenta nie wymagał użycia ambulansu. Centrum ma zabezpieczać co najmniej milion osób, zamieszkujących obszar pozwalający na dotarcie z miejsca wypadku w czasie nie dłuższym niż 1,5 godziny. Dotychczas centrum urazowe w woj. śląskim działało tylko w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP przyjmuje w ciągu roku ponad 20 tys. pacjentów kwalifikowanych jako tzw. przypadki urazowe, w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.