Częstochowa: pediatryczny SOR już po modernizacji

Autor: Anna Gomułka - PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2018 20:10

Po modernizacji oddano w piątek do użytku dziecięcą część szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

To koniec pierwszego etapu modernizacji. Fot. materiały prasowe

W placówce trwają intensywne prace z myślą o stworzeniu drugiego w województwie śląskim centrum urazowego. Starając się o uzyskanie tego statusu szpital musi spełnić szereg wymogów. Jednym z najważniejszych jest doskonale funkcjonujący szpitalny oddział ratunkowy.

- Robimy duży krok do przodu i oddajemy do dyspozycji małych pacjentów oraz ich bliskich część dziecięcą SOR-u. To koniec pierwszego etapu modernizacji. Wierzymy, że opieka nad dzieckiem, np. poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, będzie teraz na zdecydowanie wyższym poziomie, a komfort pobytu zarówno dziecka, jak i rodzica nieporównywalnie większy - mówił w piątek dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie Dariusz Kaczmarek.

W dziecięcej części SOR-u jest przestronna poczekalnia dla pacjentów, a warunki lokalowe dla personelu znacznie lepsze niż wcześniej. - Wyraźnie rozdzielono część dziecięcą od obszaru dla dorosłych, co ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo - dodała kierująca SOR w częstochowskim szpitalu dr Jolanta Majer.

Na ścianie recepcji SOR, z myślą o umileniu pobytu najmłodszym pacjentom, zawisło ogromne zdjęcie kota bawiącego się kłębkami wełny.

Całość przedsięwzięcia czyli kompleksowa modernizacja SOR-u pochłonie ok. 10 mln zł, a ostateczne zakończenie prac zaplanowane zostało na koniec 2018 r. W połowie roku gotowe ma być nowoczesne lądowisko przed wejściem do SOR-u, co wyeliminuje konieczność przewożenia poszkodowanego korytarzami.

Lądowisko będzie oświetlone, co umożliwi lądowanie także w nocy. To oczekiwana zmiana, bo na razie nie można przekazywać pacjentów, którzy tego wymagają, do innych ośrodków po zmroku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum