Co wyniknie z wysypu pieniędzy na nowe pojazdy dla ratownictwa medycznego

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2009 06:14

Do końca 2015 r., ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekazanych zostanie 188 mln zł na zakup około 600 ambulansów dla naszego systemu ratownictwa medycznego.

Co wyniknie z wysypu pieniędzy na nowe pojazdy dla ratownictwa medycznego
Każdy z beneficjentów unijnych środków na zakup ambulansów inaczej widzi swoje korzyści, poza oczywiście nowoczesnymi pojazdami...

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało już listę rankingową, która jest wynikiem konkursu ogłoszonego 30 lipca ub.r. Znalazło się na niej 107 ośrodków, którym przyznano dofinansowanie. Na "ławce rezerwowych" widnieją 24 kolejne.

Beneficjentem największych puli unijnych pieniędzy jest Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, które otrzymało prawie 4,8 mln zł. Kolejno plasują się: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach – ponad 4,3 mln, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu – prawie 4 mln, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie – ok. 3,9 mln zł.

Na liście jest aż 18 placówek, które otrzymały grubo ponad milion złotych.

Kiedy nastąpi wysyp nowych pojazdów z ratunkowymi zespołami? Najpierw trzeba podpisać umowy, później uruchomić procedury przetargowe i przeprowadzić je zgodnie obowiązującymi przepisami. Generalnie jednak stacje pogotowia mają pieniądze na zakup środków transportu. Skąd więc takie powodzenie i zainteresowanie europejskim programem?

Na co pójdą oszczędności
– Uzyskane w ten sposób „oszczędności” – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Wiśniewski, rzecznik prasowy WPR w Katowicach – chcemy zainwestować w budowane przez nas trzy nowe obiekty: stacje pogotowia w Gliwicach, Katowicach Południe oraz w Świętochłowicach. Dodatkowo znajdziemy dzięki temu także środki na realizację wdrożenia systemu monitorowania karetek w postaci tzw. elektronicznej karty wyjazdowej. To pozwoli nam na elektroniczny podgląd całego systemu w czasie rzeczywistym. Elektroniczna karta jest zintegrowana z GPS, który błyskawicznie wyświetla informację, gdzie w danej chwili znajduje konkretny ambulans.

Katowickie pogotowie już w 2003 r. starało się już o środki unijne w konkursie na zakup ambulansów. Wówczas udział w konkursie zakończył się niepowodzeniem. Teraz Katowice otrzymały najwięcej środków spośród wszystkich biorących udział w tej swoistej rywalizacji. Jednak zwycięzcami są wszyscy, którzy otrzymają środki z programu i skutecznie je wykorzystają.

WPR w Katowicach wymieni dzięki unijnym pieniądzom w sumie 21 karetek. Niektóre już tego wprost się „domagają”. Są takie, które mają ponad 300 tys. km przebiegu. Jak mówi Jerzy Wiśniewski, nie jest najistotniejsze, by wymienić w ambulansach silnik czy karoserię. Najważniejsze jest ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny.

Dodatkowe korzyści

Niemal każdy z beneficjentów unijnych środków na zakup ambulansów inaczej widzi swoje korzyści, poza oczywiście nowoczesnymi pojazdami. Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, która otrzymała z programu prawie 2,5 mln zł i chce kupić siedem ambulansów i także już liczy oszczędności. Obecnie stacja wynajmuje pojazdy od firmy Mediatrans. Kiedy zostanie zrealizowany zakup nowych karetek, spore pieniądze pozostaną w kasie stacji.

Już w przyszłym miesiącu Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach chce rozpocząć procedury przetargowe na zakup 14 ambulansów z nowoczesnym wyposażeniem. W ramach konkursu do Kielc trafi z przeznaczeniem na nowe karetki ponad 4,36 mln złotych. Z całą pewnością, kiedy przyjadą nowe pojazdy, w odstawkę pójdą te wysłużone, m.in. 20-letni mercedes i 10-letni ford.

Nadążą z produkcją

Pieniądze na nowe trzy ambulansy otrzymał także Szpital Powiatowy w Staszowie. Dyrektor placówki Marek Tombarkiewicz nie krył jednak przed dziennikarzami swoich obaw: – Ministerstwo przyznało dotacje na 300 nowych pojazdów. Obawiam się, że firmy („czyniące” z samochodów ambulanse dla potrzeb ratownictwa – red.) nie nadążą z produkcją w i mogą pojawić się po nie kolejki.

Przedstawiciele firm zapewniają, że w dostawach pojazdów nie będzie żadnych opóźnień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum