Cieszyn: szpital ma nowoczesny sprzęt za ponad 2 mln zł i plany rozbudowy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2018 20:55

Modernizacja i doposażenie SOR, a także budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych, do którego zobowiązuje szpital rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, to motywy konferencji w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Cieszyn: szpital ma nowoczesny sprzęt za ponad 2 mln zł i plany rozbudowy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje cieszyński szpital, podczas konferencji przedstawiciele SOR oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej prezentowali nowoczesny sprzęt, dzięki któremu pacjenci Szpitala Śląskiego będą mogli korzystać z precyzyjnej i nowoczesnej diagnostyki. Placówka wzbogaciła się o sprzęt rentgenowski, nowoczesny aparat USG i trzystanowiskową salę intensywnej terapii – o łącznej wartości 2 mln 44 tys. zł.

Kwota na inwestycję w całości została pokryta przez dotacje z Ministerstwa Zdrowia, a 379 tys. zł zostało zabezpieczone na potrzeby szpitala przez władze powiatu cieszyńskiego. Cały projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Motywem przewodnim konferencji była budowa nowoczesnego, wyniesionego lądowiska na potrzeby śmigłowców sanitarnych.

- Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest to pierwszy etap projektu, który w swojej nazwie posiada budowę lądowiska, a samo lądowisko jeszcze przed nami - mówił Janusz Król, starosta powiatu cieszyńskiego.

W ramach realizacji projektu część budżetu przeznaczona została na modernizację i doposażenie SOR, z którego w skali roku korzysta ok 32 tys. pacjentów:

- Z ponad 55 tys. pacjentów, którzy są hospitalizowani lub przyjmowani do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, blisko 32 tysiące to pacjenci samego SOR. Te liczby świadczą o olbrzymim natężeniu w przepływie pacjentów. Warto dodać, że średnio na jednego pacjenta SOR-u przypada dziesięć świadczeń lub procedur medycznych - np. zdjęcie RTG, tomografia, badanie lub konsultacja lekarska. Stąd nasza determinacja, by zapewnić jak najlepsze warunki udzielania świadczeń, co możliwe jest dzięki tak pozyskanym środkom - wyjaśnił Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Termin realizacji inwestycji został prolongowany do końca lipca 2019 r. Prawny obowiązek posiadania całodobowego lądowiska przez szpitalne oddziały ratunkowe został określony na koniec roku 2020.

- W ścisłej współpracy z Zarządem Powiatu Cieszyńskiego jesteśmy przygotowani do realizacji tego obowiązku w wyznaczonym terminie. Z logistycznego punktu widzenia najlepsza jest lokalizacja lądowiska na terenie szpitala, a konkretnie, zgodnie z projektem, na dachu Pawilonu Łóżkowego - dodał dyrektor Płygawko.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum