Cieszyn: szpital ma nowoczesny sprzęt za ponad 2 mln zł i plany rozbudowy

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2018 20:55

Modernizacja i doposażenie SOR, a także budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych, do którego zobowiązuje szpital rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, to motywy konferencji w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Podczas konferencji omówiono dalsze etapy budowy lądowiska przy Szpitalu Śląskim. Docelowo ma ono powstać na Pawilonie Łóżkowym. Fot. Materiał prasowy

Jak informuje cieszyński szpital, podczas konferencji przedstawiciele SOR oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej prezentowali nowoczesny sprzęt, dzięki któremu pacjenci Szpitala Śląskiego będą mogli korzystać z precyzyjnej i nowoczesnej diagnostyki. Placówka wzbogaciła się o sprzęt rentgenowski, nowoczesny aparat USG i trzystanowiskową salę intensywnej terapii – o łącznej wartości 2 mln 44 tys. zł.

Kwota na inwestycję w całości została pokryta przez dotacje z Ministerstwa Zdrowia, a 379 tys. zł zostało zabezpieczone na potrzeby szpitala przez władze powiatu cieszyńskiego. Cały projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Motywem przewodnim konferencji była budowa nowoczesnego, wyniesionego lądowiska na potrzeby śmigłowców sanitarnych.

- Doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest to pierwszy etap projektu, który w swojej nazwie posiada budowę lądowiska, a samo lądowisko jeszcze przed nami - mówił Janusz Król, starosta powiatu cieszyńskiego.

W ramach realizacji projektu część budżetu przeznaczona została na modernizację i doposażenie SOR, z którego w skali roku korzysta ok 32 tys. pacjentów:

- Z ponad 55 tys. pacjentów, którzy są hospitalizowani lub przyjmowani do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, blisko 32 tysiące to pacjenci samego SOR. Te liczby świadczą o olbrzymim natężeniu w przepływie pacjentów. Warto dodać, że średnio na jednego pacjenta SOR-u przypada dziesięć świadczeń lub procedur medycznych - np. zdjęcie RTG, tomografia, badanie lub konsultacja lekarska. Stąd nasza determinacja, by zapewnić jak najlepsze warunki udzielania świadczeń, co możliwe jest dzięki tak pozyskanym środkom - wyjaśnił Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Termin realizacji inwestycji został prolongowany do końca lipca 2019 r. Prawny obowiązek posiadania całodobowego lądowiska przez szpitalne oddziały ratunkowe został określony na koniec roku 2020.

- W ścisłej współpracy z Zarządem Powiatu Cieszyńskiego jesteśmy przygotowani do realizacji tego obowiązku w wyznaczonym terminie. Z logistycznego punktu widzenia najlepsza jest lokalizacja lądowiska na terenie szpitala, a konkretnie, zgodnie z projektem, na dachu Pawilonu Łóżkowego - dodał dyrektor Płygawko.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum