Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 08-04-2019 09:51

Cieszyn: szpital będzie miał lądowisko i nie straci kontraktu na SOR

Kończy się budowa lądowiska dla śmigłowców na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Bez niego placówka mogła stracić kontrakt na szpitalny oddział ratunkowy. Koszt inwestycji przekroczy 7,4 mln zł.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Szpital Śląski w Cieszynie podjął decyzję o budowie lądowiska dla śmigłowców. W dużej mierze zadecydowały o tym względy prawne - bez lądowiska placówka straciłaby szpitalny oddział ratunkowy, co oznaczałoby wstrzymanie ryczałtu na ten oddział i byłoby dużym utrudnieniem dla pacjentów z Cieszyna i okolic. Swoim zasięgiem SOR obejmuje prawie 33 tysiące osób.

Brak lądowiska to także brak możliwości szybkiego transportu pacjentów do innych placówek, co w praktyce stworzyłoby wiele trudności dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

Koszt inwestycji w szpitalu w Cieszynie to 7,4 mln zł, z czego dofinansowanie do tego zadania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 3,1 mln zł, a z budżetu państwa - 1,5 mln zł. W tej kwocie zawiera się zarówno wybudowanie samego lądowiska, jak i dostosowanie szpitala do surowych wymogów przeciwpożarowych.

Więcej: bielskobiala.wyborcza.pl