Cieszyn: lądowisko dla śmigłowców na dachu szpitala - tak będzie wyglądać

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 26 września 2016 14:17

Do końca 2017 roku, na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie powstanie lądowisko dla śmigłowców. Budowa lądowiska pozwoli na bardziej efektywne niesienie pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Cieszyn: lądowisko dla śmigłowców na dachu szpitala - tak będzie wyglądać
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesną aparaturę medyczną służącą pacjentom zyska także szpitalny oddział ratunkowy. Cieszyński szpital otrzymał blisko 5 milionów złotych dotacji, przyznanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Zapewnienie przez oddziały ratunkowe całodobowych lądowisk dla służb ratowniczych jest jednym z wymogów, jaki nałożyło na szpitale rozporządzenie Ministra Zdrowia z 3.11.2011 r. Szpital Śląski od dwóch lat starał się o pozyskanie środków na realizację tej ważnej dla mieszkańców regionu inwestycji.

Cieszyńska placówka została wybrana przez ministerstwo w postępowaniu konkursowym, w którym startowało 90 jednostek i otrzymała aż 50 punktów, co dało wysokie, 7. miejsce na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania.

Uzyskanie dotacji było możliwe dzięki precyzyjnemu przygotowaniu szpitala do inwestycji oraz dobrze opracowanemu wnioskowi o dofinansowanie - poinformowała Beata Sikora-Małyjurek z sekcji promocji Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.

Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych zostanie wybudowane na dachu pawilonu łóżkowego szpitala cieszyńskiego z końcem 2017 r.

Uzyskane dofinansowanie pozwoli też doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego, który zyska m.in. nowoczesny aparat rentgenowski oraz aparat USG, co poprawi jakość badań diagnostycznych. Dzięki zakupowi niezbędnych urządzeń i sprzętu medycznego w oddziale utworzone zostanie dodatkowe stanowisko w ramach wstępnej intensywnej terapii.

Jak zaznacza Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego, budowa lądowiska pozwoli na bardziej efektywne niesienie pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, np. ofiarom wypadków.

- Zapewnienie usług ratownictwa medycznego 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę jest niezwykle ważne w przypadku powiatu cieszyńskiego, w którym przebywa nie tylko lokalna społeczność, ale również duża liczba osób przyjezdnych - dodaje dyrektor.

Cieszyńska placówka sukcesywnie stara się poprawiać warunki leczenia stwarzane mieszkańcom regionu. Warunki geograficzne oraz jakość świadczonych usług medycznych przyczyniły się do uznania Szpitala Śląskiego za placówkę pełniącą strategiczne funkcje dla zabezpieczenia  epidemiologicznego południowej części kraju.

Szpital przeszedł wszystkie wymagane weryfikacje oraz otrzymał specjalistyczny sprzęt, pozwalający na walkę z chorobami niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum