×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Chorzów: nowoczesne sale operacyjne i centralna sterylizatornia w ZSM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 stycznia 2014 16:14

15 mln zł kosztowały inwestycje w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie (Śląskie). Placówka zyskała m.in. 4 nowoczesne sale operacyjne i centralną sterylizatornię. W tym celu wykonano przybudówkę do zabytkowego, liczącego 110 lat gmachu.

Chorzów: nowoczesne sale operacyjne i centralna sterylizatornia w ZSM
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ta inwestycja pokazuje, że tradycja może świetnie uzupełniać się z nowoczesnością, bo oferuje standard godny XXI wieku. To ogromny krok naprzód, który oznacza większy komfort i bezpieczeństwo pacjentów - mówił podczas piątkowej uroczystości otwarcia inwestycji prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

W nowoczesnym, dwukondygnacyjnym budynku znajdują się cztery sale operacyjne oddziałów: ortopedyczno-chirurgicznego, chirurgii, okulistyki i ginekologiczno - położniczego, a także sale specjalne - informatyczna i obserwacyjna. W pierwszej lekarze opisują przebieg operacji, w drugiej monitorują stan pacjentów po zabiegu. Na parterze bezpośrednio pod blokami operacyjnymi powstała nowoczesna sterylizatornia.

Dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich Jerzy Szafranowicz zaznaczył, że trwająca blisko 2 lata inwestycja była trudna ze względu na zabytkowy charakter głównego budynku - budowa odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Wybudowanie przybudówki zostało sfinansowane ze środków własnych szpitala. 4 mln przekazał także chorzowski samorząd, który jest jego organem prowadzącym. Kolejne 5 mln zł kosztowało wyposażenie. Dyrektor Szafranowicz przyznał, że placówka ma długi, ale inwestycje są konieczne.

Zespół Szpitali Miejskich planuje kolejną inwestycję - budowę nowego obiektu na terenie przy ulicy Strzelców Bytomskich, do którego przeniosą się z ulicy Karola Miarki oddziały hematologiczny i wewnętrzny z pododdziałem geriatrycznym. - To oznacza, że zaczniemy ostatni etap centralizacji szpitala. Dzięki temu wszystkie usługi medyczne będą skupione w jednym miejscu, co usprawni pracę i będzie wygodniejsze dla pacjentów - zaznaczył dyrektor Szafranowicz. Roczne oszczędności szpitala z tego tytułu są szacowane na 800 tys. zł.

Nowy budynek zostanie oddany do użytku wiosną 2015 r. W zmodernizowanym obiekcie przy ul. Karola Miarki funkcjonować będzie z kolei prowadzony przez zewnętrzny podmiot Śląski Instytut Matki i Noworodka.

Przedstawiciele Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) i Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka (SIMIN) podpisali umowy na dzierżawę szpitala przy ulicy Karola Miarki na okres piętnastu lat. Będą tam świadczone usługi w zakresie położnictwa, ginekologii i neonatologii.

Budowa nowego obiektu przez Zespół Szpitali Miejskich ma być sfinansowana z czynszu dzierżawnego oraz kwoty przekazanej placówce jako zadośćuczynienie w związku z niewywiązaniem się przez Śląski Instytut Matki i Noworodka z planów budowy nowego obiektu na terenie szpitala.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze