Chojnice: pracownia kardioangiologii inwazyjnej już za półtora roku?

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2009 15:32

Jest szansa, że przy Szpitalu Specjalistycznym im. K. Łukowicza w Chojnicach w styczniu 2011 r. otwarta zostanie pracownia kardioangiologii inwazyjnej.

Chojnice: pracownia kardioangiologii inwazyjnej już za półtora roku?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor szpitala Leszek Bonna nie ukrywa, że obecnie sytuacja przedstawia się następująco: NFZ płaci grosze za pacjentów na oddziale kardiologicznym w Chojnicach, gdzie są diagnozowani, a potem wysyłani do szpitali w Kościerzynie, Bydgoszczy lub Trójmieście. Lecznice otrzymują duże pieniądze za zabiegi, a następnie odsyłają pacjentów na hospitalizację do Chojnic, znów za grosze – relacjonuje Gazeta Pomorska.

Stąd pomysł na utworzenie pracowni kardioangiologii inwazyjnej w niewykończonym od ośmiu lat budynku pralni. Koszt inwestycji to 13,5 mln zł. Szpital z partnerami będzie się starać o 10,3 mln zł dofinansowania z Unii.

– Mamy już zabezpieczone 2,8 mln zł, jako wkład szpitala – informuje Bonna. – Miasto Chojnice i powiat chcą nam dać po 300 tys. zł.

Czy pieniądze w Unii będą, okaże się w listopadzie. Ale już wiadomo, że nawet jeżeli wystąpienie o dotacje się nie powiedzie, szpital podejmie ryzyko i zaciągnie kredyt komercyjny.

Połączona z oddziałem kardiologicznym pracownia będzie miała dwa gabinety zabiegowe, cztery łóżka intensywnego nadzoru kardiologicznego i osiem łóżek dla pacjentów przed i po zabiegu. Nikt nie ma wątpliwości, że takie centrum kardiologiczne powinno w Chojnicach powstać.

Szpital szuka już specjalistów do nowej pracowni.

– Jeżeli nasze poszukiwania skończą się porażką, wówczas będziemy szukać podmiotu, który zostanie naszym podwykonawcą – zapowiada Bonna. – Ale to dla pacjenta nie będzie miało żadnego znaczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum