Chojnice: dotacja unijna na oddział kardiologiczny

Autor: Dziennik Bałtycki, RZ/Rynek Zdrowia • • 07 października 2013 13:10

Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach będzie miał nowoczesny oddział kardiochirurgii. Jego powstanie jest możliwe dzięki kredytowi, który zarząd szpitala otrzyma w ramach unijnego programu "Jessica".

Chojnice: dotacja unijna na oddział kardiologiczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Unijne wsparcie to 2,7 mln zł z programu Jessica, które będzie oprocentowane na minimalnym poziomie - 1 proc. Resztę dopłaci Unia Europejska. Kredyt szpital będzie spłacał przez 28 lat.

Budowa całego oddziału ma kosztować 4,7 mln zł. Pół miliona na tę inwestycję przekazano z budżetu starostwa chojnickiego, kolejne pół wyłożył szpital. Leszek Bonna, dyrektor szpitala, liczy na to, że brakujący milion złotych uda się pozyskać od gmin powiatu chojnickiego.

Budowa nowego oddziału trwa już od kilku miesięcy. Będzie miał w sumie 38 łóżek, z czego na kardiologii interwencyjnej 12, natomiast na zachowawczej - 26. Wylano już fundamenty, teraz rozpoczyna się budowa murów. Nowy oddział ma zostać oddany do użytku 1 lipca przyszłego roku.

Jessica to skrót od angielskiej nazwy Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas, co oznacza wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Inicjatywa ta jest instrumentem inżynierii finansowej opracowanym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB).

Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym. Oferuje odnawialne instrumenty finansowe (pożyczki, gwarancje), dając możliwość lepszego wykorzystania środków funduszy strukturalnych i pozyskania udziału instytucji finansowych, banków i przedsiębiorców, między innymi dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum