Chcą wdrożyć projekt INPRONKO

Autor: radio.opole.pl/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2015 18:03

Województwa Polski Zachodniej, chcą wdrożyć projekt pod nazwą Zintegrowany, Wielodyscyplinarny System Profilaktyki Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych (INPRONKO).

Chcą wdrożyć projekt INPRONKO
Fot. archiwum

Pojawia się szansa finansowania INPRONKO z pieniędzy unijnych a co za tym idzie i szansa dla chorych na raka. Innowacyjny projekt ma wesprzeć powstawanie w kraju ośrodków terapii protonowej.

Według danych z sierpnia 2013 roku, na świecie działają 43 ośrodki terapii protonowej, w Polsce Zachodniej ma być ich kilka. Koszt leczenia jednego pacjenta wynosi około 100 tysięcy złotych.

Protonoterapia to nowa metoda leczenia nowotworów. Ma być szansą dla pacjentów, u których konwencjonalna radioterapia nie może być zastosowana. 

- Wskazania do leczenia nowotworów radioterapią protonową powstaną szybko, raport w tej sprawie do trafi do MZ - zapowiedział w maju 2015 r. prof. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Dodał, że specjaliści - którzy przygotowywali raport - nie mają wątpliwości, że terapia ta powinna być stosowana do leczenia kilkunastu rodzajów nowotworów, m.in. wybranych nowotworów głowy i szyi (zlokalizowanych w podstawie czaszki), niektórych nowotworów mózgu, starannie wyselekcjonowanych przypadków raka prostaty, wybranych rodzajów nowotworów wieku dziecięcego. Terapia ta nie będzie rekomendowana do leczenia raka piersi.

Prof. Dziadziuszko podkreślił, że bardzo istotne jest, by w przyszłości pacjenci z całego kraju mieli równy dostęp do tej terapii i by skuteczność leczenia oraz działania niepożądane były regularnie i starannie oceniane. Chciałby, aby wskazania do terapii protonowej przynajmniej raz na dwa lata były aktualizowane.

Z resortu zdrowia raport ze wskazaniami musi trafić do AOTMiT, która dokona wyceny procedur i wyda opinię na temat ich przydatności. Na tej podstawie NFZ będzie mógł ogłosić konkurs.

- Mamy nadzieję, że od 1 stycznia 2016 r. będziemy mogli rozpocząć przyjmowanie pierwszych pacjentów, których leczenie będzie finansowane przez NFZ - powiedział prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Więcej: www.radio.opole.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum