×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Centrum innowacyjnych technologii dla zdrowia w Zabrzu zostanie otwarte jesienią. Czym się zajmie?

Autor: oprac. KG • Źródło: Nauka w Polsce PAP09 lipca 2021 06:30

W Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia powstającym na Politechnice Śląskiej będą prowadzone badania w zakresie technologii dla zdrowia.

  • W Zabrzu dobiega końca budowa Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej
  • Otwarcie ośrodka jest planowane w październiku tego roku
  • W Centrum ma być prowadzona działalność naukowa, badawcza i wdrożeniowa w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób

Otwarcie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (European HealthTech Innovation Center - EHTIC) Politechniki Śląskiej w Zabrzu ma być gotowe w październiku 2021 r.

Czym zajmie się nowoczesne Centrum?

W tej nowoczesnej jednostce we współpracy z wiodącymi uczelniami medycznymi, światowymi koncernami zajmującymi się wdrożeniami rozwiązań medycznych, a także przy wsparciu władz samorządowych ma być prowadzona działalność naukowa, badawcza i wdrożeniowa w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk wyjaśniał w środę (7 lipca), że w tej chwili kończy proces inwestycyjny budynku, w którym będzie mieścić się Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

- W Zabrzu tworzy się w tej chwili unikatowe miejsce. Są tu ulokowane ośrodki i instytucje zajmujące się nauką na rzecz ochrony zdrowia. Politechnika współpracuje z nimi. Jak ważna jest organizacja procesu ochrony zdrowia, jak ważnych narzędzi może w bardzo krótkim czasie dostarczyć nauka, jeśli ten proces jest dobrze zorganizowany, pokazał czas pandemii. W naszym nowym centrum chcemy właśnie taki proces realizować - mówił rektor Politechniki Śląskiej.

Centrum technologii dla zdrowia będzie kosztować 110 mln zł

Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów to koszt rzędu ponad 110 mln zł. W ramach projektu wybudowano budynek laboratoryjny za kwotę 44 mln zł, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą za 66 mln zł.

Jednym z partnerów Politechniki Śląskiej w tych działaniach jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Rektor tej uczelni prof. Tomasz Szczepański podkreślił, że najlepsze wyniki przynoszą badania interdyscyplinarne, na styku różnych dyscyplin. Rektor SUM przyznał, że jest ''szczęśliwy podwójnie''. 

- Jako zabrzanin mogłem podziwiać transformację tego terenu. Cieszę się, że powstaje tu coś, co cały czas się rozwija i służy Politechnice Śląskiej, miastu, ale także Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Mój drugi powód do radości to postęp w naukach bioinżynieryjnych, który jest jednym z warunków postępu w medycynie. Współpraca między lekarzami a inżynierami jest dużą wartością. Trwa już od wielu lat i przyniosła bardzo dobre, pozytywne efekty dla pacjentów - powiedział prof. Tomasz Szczepański.

Celem nowo powstałego Centrum jest stworzenie unikalnego zespołu wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych, wspierających firmy wdrażające wyroby i technologie medyczne. Będzie to jednostka dająca możliwość międzynarodowej kooperacji i uczestniczenia w europejskiej oraz światowych platformach technologicznych.

W Zabrzu będą korzystać z wirtualnych technologii i sztucznej inteligencji 

Mają tam działać m.in. Laboratorium Wizji Komputerowej oraz Wirtualnej Rzeczywistości, Laboratorium Planowania Zabiegów Operacyjnych, Laboratorium Szybkiego Prototypowania, Laboratorium Badań Struktury Implantów, Laboratorium Inżynierskiego Wspomagania w Stomatologii, Laboratorium Badań Narządu Ruchu Człowieka. Ma prowadzić badania w takich dziedzinach, jak bioinformatyka, biomechtronika, biomateriały oraz przetwarzanie sygnałów biomedycznych.

Jak zapowiada prof. Marek Gzik, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia EHTIC, Centrum będzie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę dostępną na rynku światowym.

- To pozwoli rozwinąć nasz potencjał badawczy w takich technologiach jak wirtualne technologie dla zdrowia, wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce i systemach eksperckich wspomagających lekarzy w decyzjach. To także druk 3D, technologie związane ze wspomaganiem rehabilitacji, treningu sportowego. Będzie to najnowocześniejsza aparatura, która stawia Politechnikę Śląską wśród najlepiej wyposażonych laboratoriów i centrów badawczych w naszym kraju - zapewnia prof. Marek Gzik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum