Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oficjalnie otwarte. Od grudnia kontrakt z NFZ na nowe oddziały

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP12 grudnia 2022 20:35

12 grudnia Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oficjalnie otworzył swoje Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. To specjalistyczny szpital dla dzieci i kobiet w ciąży, oferujący zakres opieki, jakiej do tej pory w woj. lubuskim nie było.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oficjalnie otwarte. Od grudnia kontrakt z NFZ na nowe oddziały
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oficjalnie otwarte w Zielonej Górze Fot. PAP/Lech Muszyński

 

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oficjalnie otwarte

Prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński podkreślił podczas uroczystości, że oddziały Centrum zostały uruchomione, że są już na nich mali pacjenci i ich rodzice.

- I oby jak najmniej było potrzeby leczenia pacjentów, ale jeżeli już, to żeby można było to realizować na jak najwyższym poziomie - powiedział Działoszyński.

- To naprawdę dobry dzień dla regionu lubuskiego, ale przede wszystkim dobry dzień dla dzieci, naszych dzieci z regionu lubuskiego  - mówiła podczas uroczystości marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że pomysł stworzenia Centrum zrodził się ponad 10 lat temu, w czasie, kiedy w lubuskiej ochronie zdrowia był trudna sytuacja finansowa.

- O dzieci musimy my zadbać - dorośli. I chociaż potrzeb było naprawdę dużo udało się i dzisiaj możemy wszyscy razem świętować. Nie byłoby dzisiaj tego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, gdyby nie nasza obecność w Unii Europejskiej, gdyby nie fundusze europejskie, bo zwyczajnie nie byłoby nas stać na tak wielką inwestycję  - zaznaczyła marszałek Polak.

Utworzenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka kosztowało 180 mln zł

Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego przekazał, że utworzenie Centrum łącznie z zakupem jego wyposażenia kosztowało 180 mln zł - z czego fundusze europejskie to ponad 130 mln zł, a wkład własny samorządu woj. lubuskiego to blisko 46 mln zł.

Pierwsze oddziały w nowym budynku rozpoczęły pracę 2 listopada br., po ich przeprowadzce z innych budynków szpitala. Centrum dysponuje łącznie 150 łóżkami na sześciu klinicznych oddziałach.

Te oddziały to:

  • oddział pediatrii z kilkoma pododdziałami,
  • oddział neonatologii,
  • oddział onkologii i hematologii dziecięcej (w organizacji),
  • oddział chirurgii i urologii dziecięcej,
  • oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci 
  • oddział położniczo-ginekologiczny.

Centrum ma kontrakt na oddziały intensywnej terapii i onkologii dziecięcej

Od pierwszego grudnia Szpital Uniwersytecki zakontraktował z lubuskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia świadczenia na oddziały intensywnej terapii i onkologii dziecięcej; to pierwsze takie oddziały w woj. lubuskim.

W nowoczesnym czterokondygnacyjnym budynku z piwnicą, znajdują się także blok operacyjny z sześcioma salami czy zespół poradni specjalistycznych.

W placówce przy małych pacjentach mogą przebywać rodzice. Wszystkie sale są jedno i dwuosobowe z węzłem sanitarnym, a sam budynek spełnia krajowe i światowe normy, jeśli chodzi o szpitale pediatryczne.

Jak powiedziała rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak, szpital cały czas szuka jeszcze osób chętnych do pracy w Centrum, a chodzi tutaj głównie o pielęgniarki.

Centrum, którego budowa trwała niespełna cztery lata, miało rozpocząć działalność rok temu, jednak na przeszkodzie stanęła pandemia Covid-19. W nowym budynku został bowiem w grudniu 2020 r. uruchomiony szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego, który funkcjonował do końca marca br. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze