Centrum Dializa zainwestowała 10 mln zł w szpitalu w Pszczynie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2014 11:01

Ok. 10 mln zł zainwestowała dotychczas w szpitalu w Pszczynie spółka Centrum Dializa, która od trzech lat dzierżawi tę placówkę. Szpital jest po zmianach organizacyjnych i w trakcie modernizacji. Lokalne władze są zdania, że dzierżawa była jedyną możliwą decyzją.

Szpital w Pszczynie został wydzierżawiony spółce 1 marca 2011 roku. Placówka miała wówczas prawie 30 mln zł długu, co stawiało pod znakiem zapytania jej dalsze funkcjonowanie.

Od czasu dzierżawy szpital stopniowo zmniejsza długi - obecnie do spłaty pozostało jeszcze 5 mln zł - i przechodzi proces modernizacji. - Od czasu wydzierżawienia pszczyńskiej placówki na remonty i zakup nowego sprzętu przeznaczyliśmy blisko 10 mln zł - poinformował dyrektor szpitala w Pszczynie i przedstawiciel Centrum Dializa Kamil Rudawiec.

Prace modernizacyjne zostały przeprowadzone m.in. na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej, który działa w pszczyńskiej placówce od ponad roku. Oprócz remontu pomieszczeń, oddział został także wyposażony w nowy angiograf. W ub. roku zarządca szpitala przeznaczył 4 mln zł na kardiologię inwazyjną, która w tej chwili nie ma kontraktu z NFZ. W 2013 roku przeprowadzono także wiele prac związanych z infrastrukturą szpitala. Wyremontowano m.in. część instalacji elektrycznej oraz pomieszczenia sanitarne i gabinety lekarskie.

W kolejnych latach Centrum Dializa chce kontynuować prace remontowe i inwestycje w sprzęt medyczny. - Inwestycje są ważne, bo wpływają na poziom i komfort leczenia. Prowadzimy rozmowy z ekspertami, którzy już wkrótce poszerzą grono specjalistów pracujących w naszym szpitalu - zaznaczył Rudawiec.

W pierwszych miesiącach po przejęciu placówki przez spółkę Centrum Dializa strata szpitala przekraczała 500 tys. zł miesięcznie. Dług placówki - 30 mln zł - został przejęty przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie. W tej chwili samorząd spłacił już blisko 25 mln zł. - Mamy nadzieję, że z tegorocznych oszczędności uda nam się te zobowiązania spłacić - poinformował starosta pszczyński Paweł Sadza.

W opinii lokalnych władz, decyzja o wydzierżawieniu szpitala była jedyną możliwą. Obecnie najważniejsze, że placówka działa - podkreślił starosta. - Na ostateczną ocenę szpitala jest jednak zbyt wcześnie, tym bardziej, że dopiero zakończył się proces restrukturyzacji.

- Zmiana organizacyjna musiałaby odbyć się niezależnie od tego, czy byłby to szpital publiczny czy zarządzany przez spółkę. Do zadowolenia trochę jeszcze brakuje. Powiat reaguje na każdy sygnał z zewnątrz. Próbuje motywować w każdy możliwy sposób spółkę do pełnienia misji na odpowiednim poziomie - zaznaczył Sadza.

Szpital w Pszczynie zatrudnia ponad 350 osób, część z nich ma etaty, część kontrakty i umowy-zlecenia. W ub. roku placówka przyjęła ponad 9 tys. pacjentów. Kontrakt z NFZ na 2014 rok wynosi 33,5 mln zł.

Spółka Centrum Dializa powstała w 2000 roku w Sosnowcu z celem świadczenia usług z zakresu hemodializoterapii. Obecnie firma zarządza ponad 40 stacjami dializ na terenie kraju i dwoma szpitalami - w Pszczynie i Łasku. Miała dzierżawić też szpital w Augustowie, ale na wniosek Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych jesienią 2013 r. sąd administracyjny unieważnił decyzję radnych powiatowych w tej sprawie. Sąd uznał, że uchwała narusza statut powiatu i po wydzierżawieniu szpitala Starostwo Powiatowe w Augustowie nie miałoby narzędzi do kontroli świadczonych usług medycznych przez prywatną spółkę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum