×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bydgoszcz: ruszyła rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia11 listopada 2010 11:51

Na dachu nowego gmachu szpitala powstanie ogród dla hospitalizowanych dzieci. Jak zapewniają projektanci, otoczenie budynku zostało pomyślane tak, by sprzyjało szybkiemu powrotowi do zdrowia. Całość kompleksu spełniać będzie najwyższe standardy.

Bydgoszcz: ruszyła rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Nowoczesny gmach lecznicy powstanie kosztem 155 mln zł na terenie starego szpitala i będzie przejmował jego funkcje w miarę postępu prac.

Dotychczas szpital mieścił się w ponadstuletnich budynkach dawnego szpitala powiatowego, a także stawianych przez lata dobudówkach i barakach. Część z tych zabudowań już rozebrano i rozpoczęto przygotowania do budowy nowoczesnej siedziby szpitala.

Placówka nie zaprzestanie działalności na czas budowy. Poszczególne oddziały będą się jedynie czasowo przenosić w obrębie kompleksu szpitalnego lub do wynajętych pomieszczeń.

– Rozbudowa i modernizacja bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego to największa od lat inwestycja medyczna w naszym regionie. Nowy kompleks lecznicy zostanie wybudowany praktycznie od podstaw, a zabytkowa część gmachu głównego zmodernizowana – zapowiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki przebudowie szpital wzbogaci się o nowoczesny oddział chirurgii dziecięcej i leczenia oparzeń oraz trzy nowe sale operacyjne. Zaplanowano też inne rozwiązania zgodnie z europejskimi normami, w tym między innymi 60 miejsc noclegowych dla rodziców chorych dzieci, którzy obecnie mają do dyspozycji jedynie zwykłe krzesła obok łóżek chorych.

Modernizacja szpitala, która zakończy się w 2012 roku, w opinii dyrekcji placówki pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie badań i zabiegów. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy leczy rocznie dziewięć tysięcy pacjentów.

Liczba hospitalizowanych w nim chorych co roku się powiększa, w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła blisko o połowę. Wzniesione w XIX wieku budynki lecznicy, a także te adaptowane i dobudowane później, nie spełniały współczesnych norm dla tego typu obiektów i wymagałyby kosztowanej modernizacji. Tańszym rozwiązaniem okazała się budowa nowego kompleksu.

Inwestycja w Bydgoszczy jest możliwa dzięki 425 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), który województwo kujawsko-pomorskie otrzyma na modernizację dziewięciu najważniejszych specjalistycznych szpitali w regionie. Pieniądze mają pomóc szpitalom w osiągnięciu takich standardów wyposażenia, jakie oferują podobne placówki w Europie Zachodniej.

Stronami umowy są EBI i powołana dla realizacji programu wojewódzka spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, zaś jej gwarantem - samorząd województwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze