Bydgoszcz: ruszyła rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2010 11:51

Na dachu nowego gmachu szpitala powstanie ogród dla hospitalizowanych dzieci. Jak zapewniają projektanci, otoczenie budynku zostało pomyślane tak, by sprzyjało szybkiemu powrotowi do zdrowia. Całość kompleksu spełniać będzie najwyższe standardy.

Nowoczesny gmach lecznicy powstanie kosztem 155 mln zł na terenie starego szpitala i będzie przejmował jego funkcje w miarę postępu prac.

Dotychczas szpital mieścił się w ponadstuletnich budynkach dawnego szpitala powiatowego, a także stawianych przez lata dobudówkach i barakach. Część z tych zabudowań już rozebrano i rozpoczęto przygotowania do budowy nowoczesnej siedziby szpitala.

Placówka nie zaprzestanie działalności na czas budowy. Poszczególne oddziały będą się jedynie czasowo przenosić w obrębie kompleksu szpitalnego lub do wynajętych pomieszczeń.

– Rozbudowa i modernizacja bydgoskiego Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego to największa od lat inwestycja medyczna w naszym regionie. Nowy kompleks lecznicy zostanie wybudowany praktycznie od podstaw, a zabytkowa część gmachu głównego zmodernizowana – zapowiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki przebudowie szpital wzbogaci się o nowoczesny oddział chirurgii dziecięcej i leczenia oparzeń oraz trzy nowe sale operacyjne. Zaplanowano też inne rozwiązania zgodnie z europejskimi normami, w tym między innymi 60 miejsc noclegowych dla rodziców chorych dzieci, którzy obecnie mają do dyspozycji jedynie zwykłe krzesła obok łóżek chorych.

Modernizacja szpitala, która zakończy się w 2012 roku, w opinii dyrekcji placówki pozwoli na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie badań i zabiegów. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy leczy rocznie dziewięć tysięcy pacjentów.

Liczba hospitalizowanych w nim chorych co roku się powiększa, w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła blisko o połowę. Wzniesione w XIX wieku budynki lecznicy, a także te adaptowane i dobudowane później, nie spełniały współczesnych norm dla tego typu obiektów i wymagałyby kosztowanej modernizacji. Tańszym rozwiązaniem okazała się budowa nowego kompleksu.

Inwestycja w Bydgoszczy jest możliwa dzięki 425 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), który województwo kujawsko-pomorskie otrzyma na modernizację dziewięciu najważniejszych specjalistycznych szpitali w regionie. Pieniądze mają pomóc szpitalom w osiągnięciu takich standardów wyposażenia, jakie oferują podobne placówki w Europie Zachodniej.

Stronami umowy są EBI i powołana dla realizacji programu wojewódzka spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, zaś jej gwarantem - samorząd województwa.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum