Bydgoszcz: przy Centrum Onkologii powstanie Centrum Paraolimpijskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 października 2014 19:54

Wiosną na terenie Centrum Onkologii w Bydgoszczy rozpocznie się budowa Centrum Paraolimpijskiego. Będzie to liczący 200 miejsc hotel, połączony tunelem z bazą treningową dla osób niepełnosprawnych, czyli przyszpitalnym Parkiem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu.

Bydgoszcz: przy Centrum Onkologii powstanie Centrum Paraolimpijskie

- PARiS (Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu - PAP) został otwarty w maju ubiegłego roku. Obiekty, które w nim funkcjonują to m.in. basen, siłownia, sala fitness, kompleks saun, grota solna i zakład rehabilitacji. Jest też sala sportowa, z której korzystają osoby niepełnosprawne, co nas bardzo cieszy - poinformował we wtorek (28 października) dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy Zbigniew Pawłowicz.

Jak podkreślił, w ciągu trzech kwartałów z usług Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu skorzystało 100 tys. osób. Zdaniem Pawłowicza, dane te dowodzą, że zapotrzebowanie na tego typu obiekt było bardzo duże.

- Po wybudowaniu hotelu - Centrum Paraolimpijskiego, liczący 10 tys. metrów kwadratowych PARiS będzie miał szansę, by jeszcze lepiej służyć otoczeniu - wskazał dyrektor bydgoskiego szpitala onkologicznego, dodając, że dzięki możliwości zakwaterowania w hotelu do Parku zaczną też przyjeżdżać osoby niepełnosprawne spoza Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego.

Centrum Paraolimpijskie, czyli czterokondygnacyjny hotel na 200 miejsc, którego powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 9,7 metrów kwadratowych, ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie hotelu działać będzie 20 wind.

Obiekt zostanie połączony tunelem z Parkiem Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, gdzie m.in. osoby na wózkach inwalidzkich będą trenować, korzystać z turnusów rehabilitacyjnych lub brać udział w zawodach sportowych.

Jak zaznaczył, pomysł zbudowania ośrodka podyktowany był przede wszystkim statystykami. Powołując się na przeprowadzony w 2011 roku spis ludności, dyrektor bydgoskiego szpitala wskazał, że trzy lata temu w Polsce mieszkało prawie 4,7 mln osób niepełnosprawnych, z czego 517 tys. stanowiły osoby między 15. a 40. rokiem życia. - Chcę dać tym ludziom, młodym ludziom, szansę, by przez sport paraolimpijski i rozwój fizyczny, stali się samodzielni, by mieli cel w życiu. A celem tym może być przecież wyjazd na paraolimpiadę do Rio - powiedział Pawłowicz.

Zgodnie z założeniami dyrektora Centrum Onkologii, przetarg na projektowanie obiektu zostanie ogłoszony w listopadzie. Budowa ruszy w maju przyszłego roku, a w grudniu ośrodek ma być gotowy w stanie surowym. Jego otwarcie zaplanowano na końcówkę 2016 roku.

- Kosztorysu jeszcze nie ma. Wszystko zależy od standardów, ale uważam, że powinny być one na miarę hotelu pięciogwiazdkowego - mówił dyrektor. Dodał, że jeśli chodzi o sfinansowanie inwestycji, liczy na pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum