Bydgoszcz: na modernizację szpitala dziecięcego wydano prawie 200 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2018 08:56

Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy w ciągu siedmiu lata został gruntownie zmodernizowany i rozbudowany, dzięki czemu może leczyć się w nim o połowę więcej młodych pacjentów. Inwestycja kosztowała prawie 200 mln zł.

Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

- Proces modernizacji szpitala trwał od czerwca 2011 r. W zdecydowanej większości inwestycja została sfinansowana przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego z kredytu uzyskanego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Około 10 mln zł to środki własne szpitala, a ponad 2 mln zł na zakup sprzętu to środki unijne. Nasz szpital stał się jedną z najnowocześniejszych placówek zajmujących się leczeniem dzieci i młodzieży w kraju - powiedział w środę (28 lutego) na konferencji prasowej dyrektor szpitala Edward Hartwich.

W ramach inwestycji wzniesiono nowy budynek i zmodernizowano dotychczasowe obiekty. W nowym budynku, mającym pięć kondygnacji naziemnych, umieszczono oddziały szpitalne, blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, część pracowni diagnostycznych, ośrodek rehabilitacji dziennej dzieci i dział sterylizacji.

W drugim budynku mieści się Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci, poradnia rehabilitacyjna, dział fizjoterapii i pozostałe pracownie diagnostyczne, a w trzecim - administracja szpitala. Najstarszy budynek szpitala przeznaczono na potrzeby Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej dla Dzieci i laboratorium.

Dyrektor szpitala zaznaczył, że pozostał jeszcze zakup części sprzętu m.in. inkubatorów i mebli szpitalnych, ale to zostanie sfinalizowane do połowy roku.

Przed modernizacją w szpitalu leczyło się rocznie 9,5 tys. dzieci. Obecnie placówka może przyjąć 14 tys. pacjentów roczne. Każdy z oddziałów ma klasę szkolną i pokój wypoczynkowy dla matek z kącikiem zabaw dla dzieci. W szpitalu wykonuje się badania obrazowe - cyfrową rentgenodiagnostykę, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Szpital zajmuje się kompleksowym leczeniem m.in. cukrzycy, chorób serca, przedwczesnego dojrzewania płciowego, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, mukowiscydozy, niskorosłości hormonem wzrostu, a także terapią schorzeń neurologicznych. Jako jedyna placówka w województwie prowadzi diagnostykę i leczenie schorzeń rzadko występujących ze szczególnym uwzględnieniem chorób metabolicznych.

W lecznicy rozwijana jest chirurgia, neurochirurgia i laryngologia, w tym laryngologia onkologiczna. W nowym Oddziale Neurochirurgii Dziecięcej wykonywane są skomplikowane zabiegi w obrębie podstawy czaszki, w tym operacje guzów kąta mostowo-móżdżkowego oraz rekonstrukcji nerwu twarzowego po urazach i zabiegach onkologicznych.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy znajduje się w tzw. sieci szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum