Bydgoszcz: chmury nad rozbudową szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2009 10:30

Szpital Uniwersytecki im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy nie dostał z Ministerstwa Zdrowia pieniędzy na nowy sprzęt. Zagrożona jest także dalsza rozbudowa placówki.

Szpital wysłał do Ministerstwa Zdrowia kilka wniosków. Chodziło m.in. o sfinansowanie zakupu trzech aparatów USG, mammografu i nowoczesnego RTG. Całość miała kosztować 5 mln zł – podaje Gazeta Wyborcza.

– Żaden wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony. Dostaliśmy informację, że brakuje środków w budżecie – mówi Kamila Wiecińska, rzecznik bydgoskich szpitali uniwersyteckich.

Na najpilniejsze potrzeby, czyli zakup dwóch aparatów USG, szpital znajdzie pieniądze w swoim budżecie. Poważnym problemem może się okazać ograniczenie wydatków na rozbudowę lecznicy. Placówka w ramach wieloletniego planu inwestycyjnego państwa miała dostać z budżetu 300 mln zł na modernizację i budowę. Pieniądze należy wykorzystać do 2012 r.

Jesienią miała rozpocząć się budowa nowego bloku operacyjnego. Jednak żeby prace nad nią mogły trwać w przyszłym roku szpital potrzebuje 80 mln zł zagwarantowanych w budżecie.

– Będę mobilizowała posłów z regionu, żeby walczyli w naszym interesie. Bo jeśli pieniędzy będzie mniej, to rozpoczęta budowa i niemożność jej dokończenia sparaliżują funkcjonowanie szpitala –ostrzega prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor UMK ds. Collegium Medicum.

Ustalenia dotyczące inwestycji wieloletnich poznamy prawdopodobnie w sierpniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum